SME

Zahraničných Slovákov je vo svete asi 2,2 milióna

Bratislava 16. mája (TASR) - Odhaduje sa, že v zahraničí žije v súčasnosti vo viac ako 50 krajinách asi 2,2 milióna osôb hlásiacich sa k slovenskému pôvodu.

Očakáva sa, že počet slovenských komunít vo svete bude narastať, a to najmä v európskych krajinách so silnejšou ekonomikou. Ako vyplýva z návrhu koncepcie štátnej politiky starostlivosti o zahraničných Slovákov, k vzniku menšín a komunít Slovákov žijúcich v zahraničí dochádza od konca 17. storočia.

Najviac osôb so slovenským pôvodom - až 1,2 milióna žije podľa odhadov Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí v Spojených štátoch amerických. Významné komunity Slovákov žijú aj v Českej republike (375.000), Maďarsku (110.000) a Kanade (100.000). Značné počty ľudí, ktorých korene siahajú na Slovensko možno nájsť aj vo Veľkej Británii (90.000), v Srbsku (60.000), či Argentíne (50.000). Nezanedbateľné nie sú ani počty Slovákov alebo ich potomkov žijúcich v Írsku (30.000), Nemecku (25.000) a Rakúsku (25.000). Ľudí so slovenským pôvodom ale možno nájsť aj v krajinách ako Juhoafrická republika (800), Island (70), Nový Zéland (50) či Mexiko (25).

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko vníma zahraničných Slovákov ako spoločných duchovných nositeľov slovenskej štátnosti. Medzi najznámejšie osobnosti so slovenským pôvodom patrí zakladateľ výtvarného smeru pop-art Andy Warhol, ktorého rodičia pochádzali z dediny Miková pri Medzilaborciach. Slovenských predkov majú aj známe osobnosti svetového filmu ako Paul Newman, ktorého matka pochádzala z Humenného. Jeden z predstaviteľov kultového westernu Sedem statočných, Steve McQueen sa pred adopciou volal Štefan Ihnačák. Zahraniční Slováci dosiahli aj významné úspechy v podobe vynálezu padáka - Štefan Banič, či vynájdenia rádiotelegrafie - Jozef Murgaš. Medzi ľudí, ktorých korene siahajú na Slovensko, patrí i významný predstaviteľ grafiky Koloman Sokol, ale aj otec rezofonickej gitary nazývanej dobro, pôvodným menom Ján Dopjera.

SkryťVypnúť reklamu

Status národnostných menšín prislúcha v súčasnosti Slovákom žijúcim v krajinách strednej a juhovýchodnej Európy (Česko, Srbsko, Rumunsko, Ukrajina, Chorvátsko, Maďarsko, Poľsko), uvádza sa v koncepcii. Nachádzajú sa tu prevažne menšiny s hlbokými kultúrnymi tradíciami a vlastnou národnostnou inteligenciou, ojedinele majú vlastnú štruktúru samosprávy, prípadne aj systém slovenského národnostného školstva. Slovenské menšiny v Poľsku a na Ukrajine nevznikli migrovaním slovenského obyvateľstva, ale zmenou hraníc Československej republiky.

Komunity Slovákov existujú aj v západnej Európe a zámorí, ale už bez statusu menšiny. Tvoria ich potomkovia vysťahovalcov a emigrantov, u ktorých napriek tomu, že neovládajú materinský jazyk, pretrváva vzťah a hrdosť ku krajine svojich predkov. V zámorských krajinách (najmä v USA a Kanade) sa združujú v spolkoch s dlhoročnou tradíciou, ktoré majú svoje odbočky v jednotlivých štátoch a provinciách, objasňuje sa v koncepcii štátnej politiky starostlivosti o zahraničných Slovákov.

SkryťVypnúť reklamu

Naopak Slovákov žijúcich v zahraničí so živými väzbami na domovinu predstavujú najmä príslušníci mladej a strednej generácie, absolventi slovenských stredných a vysokých škôl. Tí emigrovali po roku 1989 predovšetkým do krajín západnej Európy, ale i do netradičných zámorských destinácií. Odhaduje sa, že v zahraničí pracuje približne 200.000 až 230.000 Slovákov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 031
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 857
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 267
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 440
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 054
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 635
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 219
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 831
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu