Košice 16. mája (ČTK) - Ľudia, ktorí sa chystajú na výlet do prírody, musia počítať s rizikom kliešťov. Ich aktivita dosiahla v týchto týždňoch svoj vrchol a územie rozšírenia kliešťov sa navyše na Slovensku zväčšuje. ČTK to povedala Eva Bullová z Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Košiciach. Na človeka môžu kliešte preniesť nebezpečný zápal mozgových blán či lymskú boreliózu.
"Kliešte v tomto období vstupujú do maxima svojej aktivity, ktorá viditeľne poklesne až v prípade horúcich a suchých letných mesiacov," povedala Bullová. Kliešte sa najčastejšie vyskytujú na okrajoch lesov či pri lesných cestičkách. Na človeka sa prichytia z listov a stebiel nízkeho lesného porastu. Potom lezú smerom nahor, kým si nenájdu vhodné miesta na prisatie.
Kliešte najčastejšie na človeka prenášajú zápal mozgových blán a lymskú boreliózu. Boreliózou sa podľa štatistík Úradu verejného zdravotníctva v minulom roku na Slovensku nakazilo 851 ľudí. Zápal mozgových blán kliešte na človeka vlani preniesli v 57 prípadoch.
Zápal mozgových blán pritom stále nie je liečiteľná choroba, proti nákaze sa však dá preventívne očkovať. Lymskú boreliózu je možné liečiť, ak sa však nezachytí v ranom štádiu, môže zanechať trvalé následky. Kliešte môžu niektoré ochorenia preniesť aj na domáce zvieratá.
Kliešte na Slovensku podľa odborníkov prenikajú na nové územia. "Najmä vplyvom klimatických zmien sa dostávajú na severnejšie a vyššie položené územia," povedala Bullová.
Účinnou obranou proti kliešťom môže byť vhodné oblečenie či použitie repelentov. Dôležitá je aj priebežná kontrola šiat a tela. Po prisatí kliešťa je najvhodnejšie na jeho odstránenie použiť pinzetu. Kliešťa treba podľa Bullovej len niekoľkokrát pootočiť a vytiahnuť.
igr fil