Pezinok. Predseda Špeciálneho súdu Michal Truban dnes kritizoval nedávne rozhodnutie Ústavného súdu, na základe ktorého sa dostal z väzby na slobodu údajný boss košickej mafie Robert Okoličány. Nález Ústavného súdu podľa Trubana išiel proti duchu staršieho rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva. Ústavný súd svoje rozhodnutia okrem samotných nálezov nekomentuje.
Ústavný súd nedávno vyhlásil Okoličányho väzbu za protizákonnú, keďže v nej bol vlani niekoľko týždňov bez rozhodnutia súdu. Došlo k tomu tak, že prokurátor podal obžalobu iba deň pred vypršaním väzby pre takzvané prípravné konanie, a súd teda nemohol stihnúť rozhodnúť o novej väzbe pred skončením pôvodnej.
"Ústavný súd išiel hlboko nad rámec rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP)," vyhlásil dnes Truban. Upozornil, že ESĽP vlani podobný postup slovenských súdov odobril v prípade iného, už odsúdeného muža.
Šéf Špeciálneho súdu dnes postup súdu obhajoval tým, že o zhruba 7000-stranovom spise nebolo možné rozhodnúť skôr. Pripomenul okrem toho, že Trestný poriadok súdu konkrétnu lehotu v rozhodovaní o väzbe neurčuje. Zákonné lehoty však dodržala aj prokuratúra, ktorej zákon nebráni podať obžalobu hoci aj v posledný deň uplynutia lehoty pre prípravné konanie.
Nedávny verdikt Ústavného súdu môže teoreticky viesť k prepúšťaniu na slobodu aj ďalších ľudí. Rozhodnutie sa okrem toho už stalo aj témou politických sporov medzi súčasným ministrom spravodlivosti Štefanom Harabinom a jedným z jeho predchodcov Danielom Lipšicom z opozičného KDH.
Okoličány obžalovaný z viacerých vrážd sa podľa ministra mohol dostať na slobodu vďaka zle nastaveným zákonom, ktoré presadil práve Lipšic. "Slušní občania, ako aj sudcovia sa dnes musia obávať, pretože trestné kódexy sú nastavené tak, že polícia, prokuratúra a súdy vo viacerých prípadoch nemajú šancu stihnúť lehoty," uviedol dnes Harabinov hovorca Michal Jurči.
Lipšic nedávno obvinenia odmietol s poukazom, že súdna prax nikdy nespochybnila rozhodovanie o ďalšom trvaní väzby až na predbežnom prejednaní obžaloby. Poslanec tiež pripomenul, že Ústavný súd vyriekol podobný verdikt ako v prípade Okoličányho v inom prípade už v roku 2007, takže ministerstvo podľa neho malo čas zákony upraviť.
Ministerstvo spravodlivosti síce pripravilo rozsiahle novely trestných kódexov, na rokovanie vlády ich však zatiaľ nepredložilo. Silný kritik existencie Špeciálneho súdu Harabin chce totiž s novelami počkať na verdikt Ústavného súdu o podaní poslancov prevažne z ĽS-HZDS na preskúmanie ústavnosti Špeciálneho súdu, ktorý sa venuje napríklad prípadom korupcie a mafie.
kbp fil