Bratislava/Praha 17. mája (TASR)
Nový rozmer získala početná slovenská menšina v Česku po rozdelení federácie. Dnes sa slovenské spolky takmer nemajú na čo sťažovať - podpora kultúry a národnostnej tlače zo strany štátu formou dotácií je dlhodobo stabilná a pomerne veľkorysá.
Slovákov a slovenské spolky netrápia iba špecifické problémy ako získavať nových členov, sympatizantov alebo čitateľov, ale aj rovnaké problémy ako majoritnú českú spoločnosť, napríklad aj otázky vysporiadania sa s komunistickou minulosťou.
Pokiaľ napíšete kvalitný, zmysluplný projekt, tak prístup (českých úradov) je veľmi dobrý. Zlepšilo sa to, nemôžeme sa sťažovať. Iba ak sami na seba," konštatovala pre TASR Helena Nosková, riaditeľka Klubu slovenskej kultúry (KSK), ktorý je spolkom s najdlhšou tradíciou.
Vlani KSK dostal od českého ministerstva kultúry na svoje projekty vyše pol milióna českých korún. Na tento rok má na podporu kultúrnych aktivít schválený grant 350.000 Kč a 150.000 Kč na projekt dokumentačného strediska. Klub vydáva aj vlastný časopis, Listy Slovákov a Čechov, ktorý má v tomto roku dostať od rezortu kultúry dotáciu vo výške 2,4 milióna Kč.
Vlani dostali štyri slovenské periodiká v ČR - okrem Listov aj Korene, Slovenské dotyky a Zrkadlenie - od Ministerstva kultúry ČR dotácie v celkovej výške vyše šesť miliónov Kč. A na kultúrne aktivity získali slovenské občianske združenie v roku 2007 od rezortu kultúry celkovo cez dva milióny korún. Ďalšie stovky tisíc niektoré slovenské spolky čerpajú na základe grantov na vzdelávacie programy a multikultúrne aktivity od rezortu školstva, desiatkami tisíc korún prispieva aj pražský magistrát a rezervy sú v grantoch, ktoré vypisuje ministerstvo pre miestny rozvoj a ministerstvo práce a sociálnych vecí.
Kultúrna aj publikačná činnosť slovenských spolkov v ČR však podľa niektorých hlasov predstavuje nafúknutú bublinu, ktorá - nebyť štedrých štátnych dotácií - by spľasla a mala celkom inú podobu. Podľa bývalého slovenského politika Fedora Gála, ktorý ako vodca Verejnosti proti násiliu (VPN) bol jedným zo symbolov začiatku novej postkomunistickej éry na Slovensku a v prvej polovici 90. rokov sa usadil v Prahe, si niektoré slovenské spolky a ich predstavitelia na spolkovej činnosti založili svoje živobytie.
Chcete úprimný názor? Myslím si, že spolky, ktoré sú založené iba na tom, že sme Slováci, sme Maďari, sme Rusíni, sme neviem čo, nemajú veľmi veľký zmysel. Ich zmysel spočíva hlavne v tom, že dostávajú dotácie a že môžu žiť z priazne štátu. Omnoho väčší zmysel majú spolky, ktoré sú založené na spoločnom záujme, na spoločnej robote, na niečom, čo sa deje," povedal Gál v rozhovore pre TASR.
Ja mu veľmi dobre rozumiem," komentovala slová Gála Helena Nosková z KSK s tým, že aj ona je za to, aby bol spolkový život založený na idey a nielen na národnosti. Dokumentuje to na tom, že ňou vedený klub si viac než s niektorými inými slovenskými spolkami v Prahe rozumie so spolkom, ktorý sa hlási k tradícii bielej ruskej emigrácie.
Dôvodom sú nielen údajne vysoké odmeny, ktoré si niektorí funkcionári nechávajú vyplácať, a sú vraj vyššie než jej plat v Akadémii vied ČR po štvrtej atestácii, ale aj minulosť niektorých funkcionárov slovenských spolkov v ČR, ktorí pred Novembrom pôsobili ako armádni politruci, spolupracovali s komunistickou ŠtB a dokonca aj s 9. odborom ministerstva vnútra, ktorý mal na starosti rozosieranie občianskej spoločnosti".
S nimi nemáme skutočne nič spoločné. Nemôžeme z toho zľaviť," zdôrazňuje Nosková a dodáva, že svojou prácou, ktorú robí navyše bezplatne, túži českej spoločnosti ukázať, že sú aj slušní Slováci".
Bez ohľadu na spolky a ich činnosť majú Slováci, ktorých je v Česku podľa rôznych prepočtov a odhadov okolo 300.000, k sebe ľudsky bližšie než k majoritnej spoločnosti.
Ja nie som žiaden národovec, ale keď sa zamyslím nad tým, s kým sa v Prahe stretávam a kam chodím, s kým pracujem, tak sú to z veľkej väčšiny Slováci. Je tam nejaká gravitácia, ktorá vyplýva z toho, že máme spoločnú históriu, spoločný materinský jazyk, vyrastali sme v rovnakých mestách a je nám spolu dobre. Čiže, na jednej strane, inštitucionálna spolková činnosť je dobrý zdroj na existenciu, na druhej strane ľudia napriek tomu, že nevyhľadávajú slovenskú zástavu, alebo akúkoľvek inú, sa predsa len dajú dohromady hlavne preto, že je im spolu lepšie, že majú čo robiť, že spomínajú na spoločné veci," ilustroval to Gál na sebe.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) vs