Bratislava 17. mája (ČTK) - Neobmedzovať sa v strave, začínať deň bez raňajok, rezeň najlepší zákusok. Tieto a ďalšie zlozvyky v stravovaní opúšťa čoraz viac slovenských mužov.
Zároveň objavujú výhody celozrnného pečiva, ovocia, zeleniny, strukovín či sóje. Väčšina mužov sa však k zdravej životospráve dostane až po tom, ako ich pritlačia prvé zdravotné ťažkosti. V rozhovore pre ČTK to povedal lekár Igor Bukovský z Ambulancie klinickej výživy.
"Myslím si, že muži stále nechápu význam celozrnných potravín, ako sú cestoviny, chlieb, pečivo. Stále je pre nich dôležitý veľký príjem údenín," spomenul Bukovský, ktorý sa už niekoľko rokov venuje výžive a rady o zdravom stravovaní odovzdáva nielen svojim pacientom, ale aj čitateľom niekoľkých svojich kníh.
Presadil sa napríklad aj v susednom Česku, kde preklad titulu Návod na prežitie pre muža získal cenu najpredávanejšia kniha v kategórii nebeletristická literatúra pre dospelých za rok 2007.
V jedálničku mužskej časti obyvateľstva sa podľa Bukovského objavuje tiež príliš veľa soli, mastných jedál, bielej múky, bielej ryže, zemiakov, červeného mäsa a mliečnych výrobkov.
Sýte raňajky, nie večera
"Najčastejšou chybou mužov je, a všeobecne aj našej populácie, že vynechávajú raňajky, alebo že raňajky sú veľmi slabé a nie sú kvalitné," povedal Bukovský. Na obed sa muži podľa neho často uspokoja napríklad s mastnou bagetou s majonézou a šunkou a deň zakončia veľkou kalorickou večerou.
Takýto nevyvážený príjem energie počas dňa však spôsobuje podľa lekára nadváhu, na ktorú môžu nadväzovať aj ďalšie problémy ako cukrovka, rakovina, ateroskleróza či mozgová porážka. Dôležité je pritom, ako sa ľudia stravujú po celý rok, niekoľko prehreškov preto ešte nemusí automaticky znamenať zdravotný problém, dodal.
Aj keď Slovensko zaostáva v porovnaní s vyspelejšími európskymi krajinami v osvete o zdravej životospráve, dostupnosti niektorých potravín a športových možností, pribúda mužov, ktorí zmenili svoje stravovacie návyky, domnieva sa Bukovský.
Ženy dbajú viac o zdravie
Svedčí o tom podľa neho aj to, že vznikajú súkromné zdravotnícke zariadenia a zvyšuje sa počet ľudí, ktorí si môžu dovoliť takýto nadštandard.
"Na druhej strane to súvisí s tým, že rastie počet ľudí, ktorí si uvedomujú hodnotu zdravia," poznamenal. Medzi jeho pacientmi však stále prevažujú tí, ktorí navštívia ambulanciu klinickej výživy až po tom, ako ich postihnú prvé zdravotné ťažkosti.
Aj keď ženy podľa lekára viacej dbajú o svoje zdravie ako muži, ešte väčší vplyv na prístup k stravovaniu má vzdelanie či bydlisko. "Oveľa ťažšie prenikajú nové modely stravovania, životného štýlu, spôsobu života do menších miest, dedín," priblížil Bukovský.