SME

Slovenské kroje a piesne na stretnutí krajanov v Sýrii

Bratislava/Homs 17. mája (TASR) Vyše 200 ľudí z celej Sýrie prišlo na výročnú akciu Krajanského spolku Slovákov a Čechov do mesta Homs. V tomto západosýrskom ...

Bratislava/Homs 17. mája (TASR) Vyše 200 ľudí z celej Sýrie prišlo na výročnú akciu Krajanského spolku Slovákov a Čechov do mesta Homs. V tomto západosýrskom meste je komunita krajanov na Blízkom východe najväčšia.

"Kto sa chce vrátiť do bývalého Československa, nech príde navštíviť krajanov do Homsu. V 60. a 70. rokoch to bolo po Toronte druhé najväčšie česko-slovenské mesto v zahraničí a krajania sa tu stretávajú každý rok," spresňuje veľvyslanec SR v Damasku s pôsobnosťou aj pre Libanon a Jordánsko Oldřich Hlaváček.

SkryťVypnúť reklamu

"My tu ako Slováci a Česi spolunažívame naďalej," dodáva Margita Ghatová-Šálková pôvodom z Bratislavy. "Snažíme sa rozširovať krajanskú komunitu v Sýrii aj tým, že do našich aktivít zapájame deti a vnúčatá, aby si zapamätali slovenské a české zvyky, ľudové piesne, jazyk, aj keď sa už narodili a vyrastajú v Sýrii."

Na krajanskom stretnutí v Homse sa práve deti predviedli v tradičných krojoch, ktoré si Slovensky a Češky v Sýrii ušili samé. Deti z druhej a už i tretej generácie krajanov recitovali slovenské a české básne a tancovali na známe ľudové piesne.

"Odborníci na folkloristiku by možno zalomili rukami. Snažili sme sa ušiť tie kroje čo najpresnejšie, ale naše mladé dievčatá chceli kratšie sukne a nie také našuchorené, aby ich nerobili tučnými," usmieva sa Ivana Dahmanová-Navrátilová pôvodom z Prahy, ktorá spolu s Margitou Ghatovou-Šálkovou zorganizovala predvíkendovú krajanskú veselicu v Homse.

SkryťVypnúť reklamu

V Sýrii žije asi 200 Sloveniek a približne rovnaký počet Češiek. Komunita krajanov má však aj desiatky sýrskych priateľov a sympatizantov, či už medzi príbuznými krajaniek, alebo medzi Sýrčanmi, ktorí študovali na Slovensku. "Na Slovensku som od vysokoškolského štúdia pred dávnymi rokmi nebola, ale slovenčinu si udržiavam tak, že sa doma s manželom rozprávame po slovensky," hovorí čisto a zrozumiteľne Amal Sidawiová z Damasku, ktorej manžel je tiež Sýrčan a zoznámili sa cestou na štúdiá do bývalej ČSSR.

V Homse majú Slovensky a Češky okrem výročného stretnutia aj pomerne pestrý spoločný život. "Na jar robíme napríklad výstavu detských kresieb, ktoré posielame aj na súťaž Lidická růže do ČR a vždy sa nám vráti štyri až šesť diplomov," vysvetľuje Dahmanová-Navrátilová a pokračuje: "Okrem toho si organizujeme tzv. babince raz za dva týždne sa stretneme u jednej z nás v byte a vymieňame si novinky. Akurát nám v Sýrii chýba česká alebo slovenská televízia, takže sme informačne odrezané od sveta."

SkryťVypnúť reklamu

Ghatová-Šálková dodáva, že krajanky majú v Homse aj vlastné kino. "Získali sme v meste klub a každé dva týždne si tam premietame české a slovenské filmy z DVD. Naposledy to boli Vratné láhve." Aktivity slovenských krajanov v Sýrii majú okrem udržiavania kontaktov vo vnútri komunity aj istý prínos pre Slovensko.

Veľvyslanec v Damasku Oldřich Hlaváček konštatoval: Súčasná aktivita krajanov preklenuje obdobie z minulosti, keď boli kontakty so Sýriou veľmi silné a súčasnosťou, keď si Slovensko potrebuje hľadať nové pozície. Dôležité to môže byť najmä v ekonomike, keďže napríklad sýrski absolventi slovenských či českých univerzít sú tu na vysokých pozíciách a môžu byť nositeľmi budúcej spolupráce SR s týmto regiónom."

SkryťVypnúť reklamu

Krajanský spolok Slovákov a Čechov v Homse nie je v Sýrii zatiaľ oficiálne zaregistrovaný pre tunajšie dlhotrvajúce procedúry. Na akcii spolku v Homse, ktorá bola tento rok venovaná Dňu matiek, sa mala zúčastniť aj skupina krajanov zo susedného Libanonu. Pre napätú vnútropolitickú situáciu v krajine však do Sýrie pricestovať nemohli.

(spolupracovník TASR Peter Stano. Autor je spravodajcom SRo na Blízkom východe) hy

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 707
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 234
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 341
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 159
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 007
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 580
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 482
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu