Bratislava 17. mája (TASR) - Situácia homosexuálne orientovaných ľudí sa na Slovensku zlepšuje. Napriek tomu sa ešte stále stretávajú s odmietavým postojom a diskrimináciou. Pri príležitosti dnešného medzinárodného Dňa boja proti homofóbii to uviedla Romana Schlesingerová z Queer Leaders Forum (QLF).
Neformálna skupina mladých aktivistov a aktivistiek QLF dnes v centre Bratislavy upozorňovala verejnosť na problém homofóbie a xenofóbie. "Snažíme sa s ľuďmi rozprávať tvárou v tvár, informovať ich, že gejovia a lesby sú obyčajní ľudia, ktorí žijú v tej istej spoločnosti, v tom istom meste, kráčajú po tých istých uliciach a riešia podobné problémy ako ich okolie," povedala pre TASR Schlesingerová, spoluorganizátorka podujatia, ktoré sa konalo predpoludním na bratislavskom Námestí SNP a popoludní na Hlavnom námestí. Približne 40 aktivistov tam rozdávalo dúhové stužky a informačné letáky.
Podľa Schlesingerovej podobné akcie sú dôležité, lebo ponúkajú možnosť ďalším homosexuálom, ktorí sú skrytí, aby sa identifikovali s ľuďmi bez strachu a žili naplno svoj autentický život.
Schlesingerová sa domnieva, že za súčasný stav do istej miery môžu aj slovenské média. "Komunitu gejov a lesbičiek buď ignorujú, alebo ju prezentujú na základe selektívnej reprezentácie faktov, ktoré utvrdzujú spoločnosť v negatívnych stereotypoch," upozornila.
V rezolúcii o homofóbii z 18. januára 2006 Európsky parlament (EP) vyzval všetky členské krajiny, aby prijali akékoľvek ďalšie opatrenia, ktoré považujú za primerané v boji proti homofóbii, diskriminácii založenej na sexuálnej orientácii. Taktiež vyzval, aby podporili a uplatnili zásadu rovnosti vo svojej spoločnosti a právnom poriadku.
Kancelária podpredsedu vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny v súvislosti s medzinárodným Dňom boja proti homofóbii privítala uznesenie EP ako dôležitý krok v snahe o eliminovanie tejto formy diskriminácie. Zároveň zdôrazňuje, že právo na antidiskrimináciu je jedným z najdôležitejších princípov a hodnôt súčasnej demokratickej Európy.
QLF je neformálna skupina aktivistiek a aktivistov, ktorá vznikla v roku 2007 z iniciatívy Prvého lesbického združenia Museion a za finančnej podpory Nadácie otvorenej spoločnosti Open Society Foundation. Cieľom QLF je otvorene diskutovať medzi sebou, ale hlavne so slovenskou spoločnosťou o témach diskriminácie, xenofóbie a homofóbie.