-------------------- K spravodajstvu: FOTO --------------------
Komárno 17. mája (ČTK) - Podunajské múzeum v Komárne dnes po prvý raz verejnosti ukázalo najstarší zachovaný glóbus hviezdnej oblohy na Slovensku, ktorý vyrobil v roku 1603 holandský kartograf a hvezdár Willem Janszoon Blaeu. Pracovníci komárňanského múzea objavili unikátny kus v depozitári tento rok vo februári a začínajú s jeho renováciou. ČTK to povedal riaditeľ múzea Jozef Csütörtöky.
"Teraz robíme dokumentáciu, glóbus iba budeme reštaurovať," povedal riaditeľ. Reštaurátori zatiaľ stihli vyčistiť papierovú časť kalendárového prstenca. Glóbus je jedinečný tým, že zobrazuje súhviezdia aj južnej pologule, ktorú Európania v tom čase iba začali objavovať. Na svete je podľa Csütörtökyho iba niekoľko podobných exponátov.
Autor 34-centimetrového glóbusu Blaeu bol asistentom známeho astronóma Tycha de Braheho. Doteraz najstarším známym celestiálnym glóbusom na Slovensku bol exponát múzea na Červenom Kameni od Nicolasa Biona z roku 1712.
Komárňanské múzeum má vo svojich zbierkach takmer 140.000 exponátov, z ktorých je časť zdokumentovaných iba povrchne. Riaditeľ preto nevylučuje, že by v budúcnosti pri detailnej kontrole mohli nájsť ďalšie výnimočné exponáty. "Aj tento glóbus bol zapísaný v zozname iba ako glóbus nočnej oblohy - 17. storočie," povedal riaditeľ. Múzeum existuje už 120 rokov a do 70-tych rokov minulého storočia nebola vedená odborná evidencia zbierkových predmetov.
rez prl