Prokuratúra zastavila trestné stíhania viacerých bývalých funkcionárov Fondu národného majetku (FNM), ktorí čelili obvineniam zo sprenevery pri kontroverzných privatizáciách štátneho majetku z čias vlády Vladimíra Mečiara. Stíhania sa týkali aj známeho prípadu údajnej sprenevery okolo zbrojárskej firmy DMD Holding. Vyplýva to z informácií polície a advokáta jedného z bývalých obvinených.
"Konaním obvinených neboli naplnené všetky znaky skutkovej podstaty trestného činu," povedala ČTK zástupkyňa hovorcu policajného prezídia Andrea Polačiková. Trestné stíhanie bolo podľa nej zastavené už vo februári.
Trestným stíhaniam čelilo spolu desať ľudí vrátane bývalého prezidenta FNM Štefana Gavorníka. Gavorníkov obhajca Ondrej Mularčík ČTK potvrdil, že zastavené trestné stíhanie sa týkalo popri iných bodoch obžaloby práve DMD Holdingu. V minulosti v kauze vystupoval aj exminister hospodárstva Karol Česnek, ten bol však obvinenia zbavený krátko po jeho vznesení v roku 2003.
Bývalý prezident FNM Gavorník už podľa Mularčíka nečelí žiadnemu trestnému stíhaniu za privatizácie. Obhajca však nevedel potvrdiť, či boli všetky trestné stíhania zastavené aj voči Gavorníkovým bývalým spoluobvineným. Podrobnejšie vyjadrenie prokuratúry k zastaveniu stíhaní sa ČTK uplynulý týždeň získať nepodarilo.
K údajnej trestnej činnosti okolo zbrojovky malo podľa skorších informácií polície prísť tak, že vedenie fondu nezákonným spôsobom prevádzalo na DMD Holding peniaze a akcie rôznych štátnych firiem. V roku 2003 vtedajší minister vnútra Vladimír Palko tvrdil, že prevodmi vznikli škody za vyše päť miliárd korún.
Gavorník a ľudia z FNM v minulosti čelili obvineniam aj v prípade privatizácie desiatich poľnohospodárskych a lesníckych podnikov v roku 1996, keď mal štát údajne prísť o stovky miliónov korún. Toto trestné stíhanie však prokuratúra zastavila už na konci roku 2006.
Gavorník si okrem toho minulý rok spolu s exministrom privatizácie Mečiarovej vlády Petrom Bisákom vypočul oslobodzujúce rozsudky spod obžaloby z korupcie, ktorej sa mali dopustiť tiež pri privatizácii.
Privatizácia v 90. rokoch sa stala jedným zo symbolom kontroverzných metód vtedajšieho premiéra Mečiara, ktoré doma i v zahraničí vzbudzovali otázky o demokratickom smerovaní mladého štátu. Objavovali sa vtedy početné podozrenia, že štátne podniky dostávali za zlomok ich skutočnej trhovej ceny ľudia blízki jeho HZDS. Nasledujúce vlády Mikuláša Dzurindu chceli zabrániť spreneverám v štátnych podnikoch ich predajom zahraničným investorom. Priebeh privatizácií počas Dzurindových vlád sa však rovnako stal terčom podozrení z netransparentnosti.