Stredoškolská maturita bude od pondelka pokračovať ústnymi skúškami. Vyše 61 000 maturantov preukáže svoje vedomosti pred trojčlennými predmetovými komisiami na osemsto stredných školách. Gymnazisti budú maturovať zo štyroch predmetov a pri záverečnom hodnotení sa znova bude môcť prihliadať na výsledky žiaka počas celého štúdia. Ústna forma internej časti maturitnej skúšky sa uskutoční od pondelka, 19. mája, do piatka, 6. júna. Presné termíny si určujú stredné školy v spolupráci s krajským školskými úradmi.
Žiak môže v jeden deň absolvovať skúšku najviac z troch predmetov, maturity tak môžu trvať dva až štyri dni. Z každého predmetu bude mať na výber minimálne 30 zadaní. Každé z nich podľa predmetu a úrovne náročnosti obsahuje dve alebo tri úlohy. Na prípravu odpovede majú maturanti 15 až 30 minút podľa predmetu, na samotnú odpoveď rovnaký čas. Na výsledky externej časti maturitnej skúšky sa prihliada len v prípade, ak žiak zvládol ústnu formu internej časti z daného predmetu na známku 4.
Vysvedčenie o maturitnej skúške musia študenti dostať najneskôr do piatich dní od konania poslednej časti maturitnej skúšky. Na vysvedčení je uvedené hodnotenie z jednotlivých predmetov externej časti maturitnej skúšky vrátane percentilu a všetkých foriem internej časti maturitnej skúšky. Percentil je údaj, ktorý umožňuje porovnanie študenta so všetkými maturantmi na Slovensku. Uvádza, koľko maturantov skončilo horšie ako dotyčný študent. Na vysvedčení sa uvedie dátum konania poslednej časti maturitnej skúšky.
Kanovská: Ústne skúšky majú rozhodujúci vplyv na celkové hodnotenie maturít
"Nemali by to byť už narýchlo naučené poznatky, ale v odpovediach maturantov by sa mali prejaviť hlboké znalosti a výsledok systematickej práce," uviedla TASR Romana Kanovská, námestníčka Úseku certifikovaných meraní výsledkov vzdelávania Štátneho pedagogického ústavu (ŠPÚ). Maturant, ako spomenula, má byť schopný škole dokázať, čo sa za tie roky naučil.
TASR tiež informovala, že v hodnotení by maturitná komisia mala prihliadať na výsledky celého štúdia žiakov. "Aj keby žiak zlyhal, prihliada sa na výsledky jeho celého štúdia," vysvetlila Kanovská. Podľa nej sa tak nemôže stať, žeby študent nezmaturoval práve kvôli jednorazovému zlyhaniu.
"Ak žiak za ústnu odpoveď dostane jednotku, dvojku, alebo trojku, zmaturuje. Ak dostane štvorku, vtedy sa prihliada na percentá získané v externej časti maturitnej skúšky," objasnila hodnotenie Kanovská.
Podľa vyhlášky má práve ústna skúška väčšiu váhu a rozhodujúci vplyv na celkové hodnotenie maturít.
Maturanti si v deň skúšok vyžrebujú schválené maturitné zadania. Svoje vedomosti z vyžrebovaných tém musia prezentovať v určenom čase pred trojčlennou predmetovou maturitnou komisiou zloženou z odborníkov na daný predmet. Za priebeh skúšok zodpovedá škola v zastúpení jej riaditeľa a predseda maturitnej komisie, pochádzajúci z externého prostredia.
Autor: ks

Beata
Balogová
