Bratislava 18. mája (TASR) - Vedľa klasických informačných stránok, aké má Svetové združenie Slovákov v zahraničí (www.szsz.sk), či jednotlivé slovenské spolky po svete, v posledných rokoch vznikajú aj portály s inými ambíciami. Najväčším z týchto projektov je portál Slováci vo svete (www.slovacivosvete.sk), ktorý v októbri minulého roku spustilo Svetové združenie Slovákov v zahraničí (SZSZ) a za prvé dve hodiny jeho prevádzky si ho prezrelo 1200 návštevníkov.
"Portál zaznamenal špičkovú návštevnosť až 18.000 prístupov denne," uviedol pre TASR predseda združenia Vladimír Skalský. Má rozsiahlu spravodajskú zložku vrátane zvukovej, ktorá podľa Skalského v súčasnosti nie je obvyklá. "Pozoruhodná je aj virtuálna knižnica, ktorá sa rozširuje a bude obsahovať rozsiahlu databázu kompletných rukopisov či pdf-verzií kníh a periodických publikácií, vydávaných po celom svete," dodal.
Popri vlastných materiáloch a materiáloch z krajanskej tlače sa na tvorbe portálu zmluvne podieľajú aj Slovenský rozhlas a Tlačová agentúra Slovenskej republiky, ktorá pre portál vytvára unikátny filter slovacík zo zahraničného spravodajstva a dodáva aj ďalšie súhrny. Portál poskytuje aj informačnú zložku v širokom spektre otázok vrátane rôznych prehľadov, informácií o komunitách či právnej poradne. Profesionálny redakčný systém umožnil aj prevádzkovanie celého radu interaktívnych aplikácií a funkcionalít, ako sú on-line formuláre akcií, otázok, komunitných chatov, ale aj blogov a iných služieb pre registrovaných užívateľov.
V roku 2008 sa pripravuje ďalšie rozšírenie záberu portálu a zriadenie nových platforiem. Jedna bude venovaná literatúre Slovákov v zahraničí a pripravená spolu s Literárnym informačným centrom, druhá folklóru, obsahujúca aj zvukové a obrazové sekvencie z nahrávok a vystúpení po celom svete. Celkovo bude posilnený multimediálny a interaktívny charakter.
Cieľom portálu je podchytiť najmä mladých ľudí, ktorí do zahraničia odchádzajú dlhodobo študovať či pracovať a z generačných dôvodov alebo pre odlišné záujmy sa doteraz nehlásili k slovenským krajanským spolkom.
SZSZ vzniklo v roku 2002 nadviazaním na staršiu tradíciu strešných organizácií Slovákov v zahraničí, no bez regionálnych, konfesijných či politických obmedzení. Zastrešuje 80 organizácií z 23 krajín a k jej členom patria aj významné osobnosti z umeleckého, vedeckého a podnikateľského sveta, žijúce v zahraničí.