Hanušovce nad Topľou 18. mája (TASR) - O vyše tisícročie vrátili dnes čas vo Vlastivednom múzeu v Hanušovciach nad Topľou, kde múzejníci spolu s ukrajinskými partnermi pripravili archeofestival Deň starých Slovanov - spoločných predkov.
V historickom parku pri hanušovskom kaštieli vyrástla slovanská osada, v ktorej pulzoval nefalšovaný život. Účastníci archeofestivalu prežívali osudy našich predkov - vyrábali predmety ich každodennej potreby, ako sú výrobky kováčov, hrnčiarov, tkáčok, košikárov, rezbárov, či sviatočné predmety - akými sú výrobky šperkárov a kovotepcov. Zažívali súboje, čo ukázalo, že Slovania neboli len národ holubičí. Učili sa písať hlaholikou, spoznávali druhy obilia a drevín, piekli chlebové placky a ochutnali pravú slovanskú pšenovú kašu.
"Všetci, čo dnes prišli na podujatie Deň starých Slovanov - spoločných predkov okúsili, dotkli sa, ba stali sa priamymi aktérmi dejín. O to organizátorom vlastne išlo - poskytnúť návštevníkom zážitok a aktívnu spoluúčasť na prezentácii historických dejov, na ktoré, ako dúfame, tak skoro nezabudnú," uviedla pre TASR riaditeľka múzea Mária Kotorová.
Podujatie sa konalo v rámci projektu Archeopark - živá archeológia v programe Interreg IIIA, program susedstva Maďarsko - Slovensko - Ukrajina v spolupráci s ukrajinským partnerom Užhorodskou národnou univerzitou a mestom Hanušovce.
Ako upozornila Kotorová, odtiaľ bola aj druhá časť názvu podujatia - spoločných predkov, keďže starí Slovania sú spoločnými pradedami všetkých dnešných slovanských národov. "To nám však nebránilo privítať na podujatí okrem Slovanov z Poľska a Čiech aj priateľov z iných kútov Európy - z Anglicka a Cypru. Zároveň bol dnešný deň Slovanov skromnou ukážkou toho, čo bude možné v kvalitatívne neporovnateľne vyššej úrovni skúsiť a zažiť v pripravovanom archeoparku. Ten chceme vybudovať pri našom múzeu v areáli, kde sa dnes konal Deň Slovanov," dodala Kotorová.
Keďže všetky remeslá a činnosti boli na slovanskom archeofestivale výukové, úspešní účastníci, ktorí zvládli aspoň päť z celkových 15 činností, mohli získať certifikát Šikovných slovanských rúk s príležitostnou pečiatkou.