Bratislava 18. mája (TASR) - Predseda najsilnejšej opozičnej strana SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda rečnil v novembri v triede košického gymnázia o prepojení strany Smer-SD a firmy Ikores sám od seba a nebola to len odpoveď na otázku študenta. V dnešnej relácii televízie TA3 V politike to povedal poslanec za Smer-SD a šéf zahraničného výboru NR Boris Zala s tým, že tieto informácie má priamo zo spomínanej školy.
Uznal, že politika v istom zmysle do škôl patrí, no musí ísť o odbornú tému a nie o analýzu aktuálnej politickej situácie. Dzurinda tak podľa neho "doslova zneužil školákov vo vyučovacej dobe, keď žiaci nemali na výber a museli v triede sedieť," podčiarkol. Mieni, že istú vinu má aj dotyčný riaditeľ gymnázia.
Podľa nezávislého poslanca NR SR a odídenca z KDH Pavla Minárika nie je Dzurindova prednáška témou, je len dôsledkom toho, ako sa vyvinula hodina otázok, "kde premiér dostane šancu štvrťhodinu vyučovať opozíciu". Súhlasil so Zalom, že je to aj chyba vedenia školy, no myslí si, že ak Dzurinda takú otázku skutočne dostal, mal na ňu odpovedať pravdivo podľa svojho svedomia.
Politici hovorili aj o zmluve o výhrade vo svedomí, v súvislosti s ktorou bola v marci poslancom odovzdaná petícia s vyše 100.000 podpismi za to, aby poslanci opätovne otvorili túto už dlhšie nediskutovanú problematiku, kvôli ktorej v minulom volebnom období vystúpilo KDH z vlády.
Zala na margo dokumentu uviedol, že jeho prijatie nie je zakotvené vo vládnom programe, ani v koaličnej zmluve a nie je ani predmetom tohto volebného obdobia. Pripomenul, že napriek záväzku, ktoré Slovensko voči prijatiu tejto zmluvy má, nie je nikde napísané, kedy k tomu má dôjsť. "Ja som proti. Riešenie svedomia prostredníctvom zmluvy nie je potrebné, my si to vieme upraviť svojim domácim zákonodarstvom," myslí si. Myšlienka výhrady vo svedomí je podľa neho legitímna, ale vyžaduje si širšiu spoločenskú diskusiu.
Minárik vyjadril poľutovanie, že 122.000 podpisov zaujímalo v pléne len asi 20 poslancov. Rovnako nesúhlasí, že by sa Slovensko jej prijatím vzdávalo kompetencií voči Vatikánu tak, ako si to odídenci z KDH a aj členovia samotného hnutia myslia o Lisabonskej zmluve. "Takáto zmluva posilňuje osobnú slobodu každého jednotlivca, lebo ten môže odmietnuť niečo, k čomu ho štát núti," dodal Minárik. Verí, že ak ju nechce prijať terajšia vláda, urobí tak niektoré nasledujúca.