Prípadom údajného falšovania podpisu predsedu Slovenskej národnej strany Jána Slotu na parlamentnej prezenčnej listine sa bude zaoberať polícia. To aspoň ráno tvrdil ČTK šéf policajného Úradu boja proti korupcii Tibor Gašpar.
"Určite sa tým zaoberať budeme. Treba pri posúdení zvážiť aj možný trestnoprávny rozmer," povedal ČTK Gašpar.
V pondelok popoludní však hovorca Policajného zboru Martin Korch vo vyhlásení médiám napísal, že "polícia po analýze medializovaných informácií nevidí dôvod na ďalšie konanie v tejto veci v rámci svojich kompetencií".
Slotu podľa denníka Sme minulý týždeň v Národnej rade niekoľkokrát podpísal do prezenčnej listiny jeho stranícky kolega Rafael Rafaj. Slota pritom v parlamente podľa denníka dva dni nebol.
Všetko o falšovaní podpisu:
Paška sa so Slotom a Rafajom stretne v utorok
V utorok sa predseda parlamentu Pavol Paška stretne s predsedom SNS a predsedom poslaneckého klubu Rafajom a preberie s nimi kauzu údajne falošných podpisov na prezenčnej listine. Pre TASR to potvrdil hovorca predsedu parlamentu Jozef Plško. "Ďalšie informácie poskytneme zajtra po stretnutí," dodal Plško.
Polícia chcela ráno prípad preveriť aj napriek tomu, že zatiaľ na Rafaja či Slotu nedostala od nikoho trestné oznámenie. "V zmysle zákona sme povinní skúmať a zaoberať sa podozreniami," vysvetlil ešte ráno Gašpar. Šéf protikorupčnej jednotky zatiaľ o tom, či mohlo ísť napríklad o trestný čin podvodu, špekulovať nechcel.
Ak by poslanca chcela polícia stíhať, musela by si na to vypýtať súhlas Národnej rady. Poslanci majú totiž počas svojho funkčného obdobia trestnoprávnu imunitu.
Slota má povesť poslanca, ktorý do parlamentu nechodí
Rafaj podľa Sme podpísal svojho šéfa minulý týždeň v utorok, v stredu a vo štvrtok. V utorok síce Slota do parlamentu prišiel, v ďalšie dni tam však už nebol, informoval denník cez víkend.
Slota má už dlhší časť povesť poslanca, ktorý na rokovaniach parlamentu či jeho výborov chýba pomerne často. Podpisy v prezenčnej listine sú podkladom pre priznanie poslaneckého platu. Slota ako mimobratislavský poslanec poberá v Národnej rade mesačne mzdu 108.900 korún. Pokiaľ má poslanec minimálne dva dni neospravedlnené, predseda parlamentu by mu mal znížiť plat o polovicu. Ak má neospravedlnené štyri dni, môže prísť o celú mzdu.
Rafaj ani Slota sa k prípadu zatiaľ nevyjadrili, konkrétnejší postup voči poslancom zatiaľ neohlásilo ani vedenie Národnej rady. Predseda parlamentu Pavol Paška sa podľa svojho hovorcu Jozefa Plška chce s oboma poslancami o prípade rozprávať, podrobnosti však nespresnil.
Podľa šéfa poslaneckého klubu najväčšej opozičnej strany SDKÚ-DS Stanislava Janiša by mal v prípade údajného falšovania podpisu konať predseda parlamentu. "Toto je vec, ktorá nemôže zostať nepovšimnutá," povedal ČTK. Poslanec zároveň vytkol Paškovi jeho doterajší postup, keď toleroval Slotove nedochádzanie do parlamentu.
Prehľad kontroverzných udalostí spájaných so šéfom SNS Slotom
ROZHODNUTIA V ŽILINE
Kritici Slotovi počas jeho 16-ročného pôsobenia na čele žilinskej radnice vyčítali viaceré kontroverzné rozhodnutia. Nový primátor Ivan Harman (SDKÚ-DS) ho obviňoval z nezákonného predaja Štúrovho námestia neďaleko centra mesta, proti ktorému protestovala aj časť Žilinčanov či údajne nevýhodného odpredaja športovej haly na Bôriku. Harman tiež naznačoval, že mesto má po Slotovom pôsobení dve miliardy korún dlhov, audit hospodárenia mesta však ešte nebol zverejnený. Slotovi priaznivci šéfa SNS bránili, že Žilina za jeho pôsobenia prosperovala viac ako iné mestá.
MINULOSŤ
Z archívov komunistickej Štátnej bezpečnosti vyplýva, že Slota sa ako mladík za bývalého režimu na Slovensku zúčastnil na krádeži v obchode. Neskôr po úteku do Rakúska údajne vykrádal autá. Líder národniarov tieto informácie poprel a poukazoval na to, že zväzky ŠtB nie sú dôveryhodné. Slota tiež čelil obvineniu, že bol v roku 1979 odsúdený za bitku so svojím kolegom na oslave.
ALKOHOL
Slovenské médiá priniesli viacero reportáží, v ktorých bol šéf SNS údajne pod vplyvom alkoholu. Podľa denníka Sme napríklad tento rok opitý Slota v telefonickom rozhovore urážal českého prezidentského kandidáta Jana Švejnara, ktorého označil za "hnúj".
VÝROKY
Šéf SNS je známy ostrými výrokmi na adresu zástupcov menšín, opozície či médií. Šéfa opozičnej SMK Pála Csákyho označil napríklad za "lajno", homosexuálov nazval "buzerantmi". Po jeho najnovšom vyjadrení, keď prvého uhorského kráľa Štefana popísal ako "šaša na koni", sa rozpútala výmena názorov medzi Bratislavou a Budapešťou. Slota viackrát vyhlásil, že si za svojimi výrokmi stojí.
MAJETOK
Viaceré médiá upozorňovali, že Slotov majetok nezodpovedá jeho príjmom. Predseda strany má podľa nich k dispozícii viacero luxusných áut, lietadlo, jachtu či vilu na chorvátskom ostrove Rab. Oficiálne však Slota väčšinu tohto majetku nevlastní. Minulý rok zdôrazňoval, že všetok svoj majetok uviedol do majetkového priznania.
DOCHÁDZKA DO PARLAMENTU
Slotu podľa denníka Sme minulý týždeň v Národnej rade niekoľkokrát podpísal do prezenčnej listiny jeho stranícky kolega Rafael Rafaj. Slota pritom v parlamente podľa denníka dva dni nebol. Prípadom sa bude zaoberať aj polícia. Rafaj ani Slota zatiaľ bližšie na obvinenia nereagovali.
ČTK

Beata
Balogová
