TRENČÍN 19. mája (SITA) - Žiaci základných škôl sa hlásia na gymnáziá, obchodné a hotelové akadémie, problém naplniť stavy majú stredné odborné učilištia, trenčianskemu regiónu tak chýbajú kvalifikovaní robotníci. Zriaďovateľ stredných škôl Trenčiansky samosprávny kraj (TNSK) preto pritvrdzuje podmienky pri prijímačkách na stredné školy.
Predseda TNSK Pavol Sedláček si myslí, že školy zriaďujú alebo rozširujú populárne odbory, pretože sú platené od počtu žiakov. Riaditeľka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Trenčíne Teresa Pavlásková povedala, že na trhu práce sú vyhľadávaní hlavne kvalifikovaní robotníci, remeselníci a strojári.
Podľa Sedláčka napríklad na gymnázium by sa nemali dostávať štvorkári. "Od roku 1992 stúpol počet gymnazistov o 230%, pritom celkový počet študentov klesá. Kedysi sme mali dve obchodné akadémie, teraz je ich sedem. Pritvrdili sme podmienky, nepustili sme všetky triedy podľa žiadosti, aby žiaci nastúpili aj na nedostatkové učňovské odbory. Na druhej strane ale ak nevytvoríme podmienky, naši žiaci môžu začať chodiť do škôl v susedných regiónoch, čo by tiež nebolo dobré," uviedol pre agentúru SITA Sedláček. Podľa jeho slov v minulosti mala každá učňovka za sebou veľký podnik, potom však prišiel úpadok strojárstva, zbrojárstva a v poslednom čase aj textilného priemyslu. "Množstvo ľudí prišlo o prácu, možno aj tí rodičia zanevreli na tieto povolania."
Do kraja v posledných rokoch prišlo mnoho investorov, nezamestnanosť klesla, v regióne pôsobia subdodávatelia pre automobilky. Sedláček hovorí, že nádej učňoviek je vo firmách, ktoré by vstúpili do škôl, pomohli jej s vybavením a v spolupráci s krajom by presvedčili deviatakov, že technické odbory majú budúcnosť. Spoločnosti by si tak vychovali budúcich zamestnancov. V Trenčianskom kraji tento školský rok študuje vyše 30 tisíc stredoškolákov.