Bratislava 19. mája (TASR) - Napriek navrhovaným zmenám v školskom zákone trvá Strana maďarskej koalície (SMK) na tom, že legislatívny predpis je unáhlený a zle pripravený.
Podpredseda SMK pre školstvo László Szigeti povedal, že sa nepresadili požiadavky, ktoré mala strana, pričom sa na parlamentných výboroch odhlasovali len podobné pozmeňovacie návrhy. "Pôvodne sme chceli zachovanie súčasného status quo. Realita je trochu iná, zákon je ale vylepšený oproti pôvodnej verzii," vysvetlil. Poznamenal, že poslanci za SMK ho v záverečnom hlasovaní pravdepodobne nepodporia.
Spokojnosť vyjadril so zmenou v oblasti školských inšpekcií, keďže inšpektori by mali ovládať jazyk príslušnej menšiny v súvislosti s náplňou ich pracovnej činnosti. SMK požadovalo vypustiť z pôvodnej verzii zákona dikciu o presnom pomere výučby maďarčiny a slovenčiny, ktorý mal byť rovnaký. Podľa súčasného znenia sú vyučovacie hodiny slovenského jazyka vymedzené v rozsahu potrebného na jeho osvojenie. Táto formulácia sa ale nepozdáva nielen SMK, ale ani maďarským civilným organizáciám, keďže nevedia, ako sa konkrétne premietne do praxe.
SMK navrhovalo, aby sa mohli vo vyučovacom procese použiť aj iné učebné texty a pracovné zošity. V súčasnom znení zákona je ale dodatok, že texty aj zošity majú byť v súlade s cieľmi a princípmi školského zákona. Podľa predsedu zväzu maďarských pedagógov Lászlóa Péka by sa najmä na prvom stupni základných škôl a na stredných odborných školách mohli použiť ako pomocné učebné texty učebnice zavedené v Maďarsku. "Zdá sa nám, že v 21. storočí by malo byť vo vyučovacom procese samozrejmosťou využívanie rôznych textov," zdôraznil Pék.
Ako ďalej pripomenul, v prípade, že prijatý školský zákon nebude garantovať práva národnostných menšín, vo vyučovaní nebudú uplatňované princípy subsidiarity a zaručený rozvoj národnostného školstva, tak rodičia pristúpia k protestným akciám. Ich charakter ešte nevedel konkretizovať, keďže presný postup si podľa jeho slov zvolia rodičovské združenia až po schválení zákona parlamentom.
Ústredná koordinačná rada do konca apríla podnietila organizovanie zasadnutí rodičovských združení na školách. Na nich sa rozhodlo protestným listom osloviť predsedu vlády, NR SR, ako aj ministra školstva. Zatiaľ sa vyzbieralo vyše 25.000 podpisov. "Je to dostatočná argumentácia, že to s protestmi myslíme vážne," pripomenul Szigeti s tým, že zatiaľ si zvolili mäkšiu formu. Zástupcovia maďarských organizácií totiž v marci avizovali, že pokiaľ sa neprijme školský zákon, ktorý by rešpektoval práva národnostných menšín na výchovu a vzdelanie a po vyčerpaní všetkých možností budú zvažovať aj rôzne podoby občianskej neposlušnosti.
"Reforma je dlhodobý proces a navrhovaný školský zákon dáva školám aj učiteľom možnosť učiť po novom," reagovala hovorkyňa ministerstva školstva Dana Španková.
er vs