BRATISLAVA 20. mája (SITA) - V afganskom hlavnom meste Kábul vybudujú z prostriedkov slovenskej rozvojovej pomoci gastroenterologické centrum. Ako uviedol pre agentúru SITA programový manažér Hamid Omed zo Spoločnosti ľudí dobrej vôle, centrum bude súčasťou nemocnice Wazir Akbar Chan, kde preň zrekonštruujú potrebné priestory.
Následne na jeseň do Afganistanu dodajú moderný diagnostický prístroj, ktorý bude pomáhať pri presnom diagnostikovaní chorôb tráviaceho traktu. Súčasťou projektu je aj vyškolenie dvoch lekárov, zdravotnej sestry a pracovníkov, ktorí sa budú starať o údržbu prístroja, dodal.
Omed zdôraznil, že pre tento projekt sa rozhodli preto, lebo afganské zdravotnícke zariadenia nemajú prístroje, ktoré by umožnili kvalitnú diagnostiku. V šesťmiliónovom Kábule je v súčasnosti len jedno gastroenterologické centrum a pracuje sa v ňom so značne zastaranými prístrojmi. Ľudia sú často nútení vycestovať za zdravotnou starostlivosťou do zahraničia, najčastejšie do Pakistanu. Je to pritom pre mnohých veľmi finančne nákladné alebo úplne nedostupné. Nemocnica Wazir Akbar Chan je štátna nemocnica, ktorá bola postavená v 70-tych rokoch ako pomoc bývalého Československa. V nej bude diagnostikovanie poskytované bezplatne, možno sa bude vyberať symbolický poplatok na chod centra, dodal Omed. Samotnú liečbu už zabezpečí nemocnica. Omed uviedol, že napríklad helikobakter pylori, ktorý dokáže vyvolať nebezpečné zmeny a choroby, sa vyskytuje u 80 percent Afgancov. V prípade Slovenska ho má asi 40 percent populácie, v škandinávskych krajinách len asi 20 percent. K častým ochoreniam v Afganistane patrí rakovina orgánov tráviaceho traktu.
Za veľmi dôležitý fakt označil Omed to, že vyškolia afganských zdravotníkov. Tí by mali prísť v júni na dvojmesačné školenie na Slovenskú zdravotnícku univerzitu do Bratislavy. Na ich odbornú prípravu bude dohliadať gastroenterológ profesor Štefan Hrušovský. Na projekte spolupracujú aj s afganským ministerstvom zdravotníctva, so štátnym tajomník ministerstva zdravotníctva pre technické záležitosti Faizullahom Kakarom podpísali aj dohodu o spoluprácu pri realizovaní projektu gastroenterologického centra. Celkové náklady na projekt, na ktoré získali grant zo Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu, sú cez 5,365 milióna korún. Samotný prístroj by mal stáť okolo troch miliónov korún.
Supervízor projektu je gastroenterológ Narwan Habib, ktorý rovnako ako Omed pochádza z Afganistanu. Omad zdôraznil, že aj touto cestou sa snažia pomôcť krajine odkiaľ pochádzajú. Už v roku 2005 v meste Kundúz na severe Afganistanu pomáhali pri výstavbe modernej školy pre 2 400 žiakov. Škola má aj vlastné výpočtové stredisko a je jednou z najlepších škôl v provincii Kundúz, dodal.