Opozícia by mala mať po prvý raz možnosť kontrolovať činnosť Slovenského pozemkového fondu (SPF). Zákon o revízii fungovanie SPF dnes v prvom čítaní poslancom predstavila ministerka pôdohospodárstva Zdenka Kramplová. Opozíciu vyzvala na vecnú a konštruktívnu diskusiu, aj keď vie, že "má pripravené plnenie svojich politických úloh".
Orgánmi SPF by mala byť rada fondu a ako štatutárny orgán generálny riaditeľ fondu. Rada fondu by mala pozostávať z 11 členov, ktorí však nebudú môcť byť zamestnancami SPF. Mala by ich voliť Národná rada (NR) SR, a to šiestich na návrh vlády a piatich na základe princípu pomerného zastúpenia politických strán, za ktoré boli poslanci zvolení do NR SR na návrh Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo, životné prostredie a ochranu prírody. Funkčné obdobie členov rady je navrhované na tri roky.
Riaditeľa bude odvolávať vláda
Generálneho riaditeľa a jeho námestníka by mala menovať i odvolávať vláda na návrh ministra. Návrh stanovuje povinnosť fondu zverejniť do 31. marca 2009 všetky zmluvy, ktoré boli uzavreté do 1. septembra 2008. Rozhodnutia o prideľovaní pozemkov bude generálnemu riaditeľovi kontrasignovať jeho námestník.
Fond bude na internete do piatich dní tiež zverejňovať uzavreté reštitučné zmluvy, na webe bude aj prehľad pozemkov, ktoré SPF môže prideľovať reštituentom.
Problémy SPF sme zdedili po Dzurindovi, myslí si Kramplová
Problémy SPF nevznikli za vlády Roberta Fica, ale pochádzajú z čias Dzurindovej vlády. Podľa ministerky pôdohospodárstva ramplovej opoziční poslanci zneužili kauzy Veľký Slavkov a Veľká Lomnica, aby útočili na vládu, pretože v opozícii sa im „zle dýcha“. „Tieto problémy tu boli, všetky náležitosti, ktoré sa počas dvoch rokov otvárajú, mediálne spracovávajú a politicky zneužívajú, sú míny, ktoré nastavila vláda Mikuláša Dzurindu,“ uviedla dnes v pléne parlamentu Kramplová.
Podpredseda parlamentu Miroslav Číž zo Smeru takisto kritizoval Dzurindovu vládu. Podľa neho nehorázne nakladala s pozemkami, ktoré spravuje SPF. „Chceme zabrániť takémuto nehoráznemu šafáreniu,“ povedal dnes Číž. Myslí si, že kauzy Veľký Slavkov a Veľká Lomnica neboli protizákonné, len neetické a konalo sa podľa pravidiel, ktoré zaviedla terajšia opozícia. Číž tvrdí, že Smeru ide o stransparentnenie činnosti fondu, a preto sa dostali do konfliktu s HZDS.
Transparentnosť sa Žitňanskej páči,
SKDÚ ale aj tak navrhne zmeny
Stransparentnenie prideľovania pozemkov v novom návrhu poslankyňa SDKÚ Lucia Žitňanská kvituje, nový zákon však podľa nej nerieši základný problém SPF, za ktorý považuje politické nominácie. "Kľúčové je to, že koaličné strany si zabezpečili krížovú kontrolu pri podpise zmlúv," myslí si Žitňanská. Politicky takejto kontrole rozumie, pretože koaliční partneri si podľa nej neveria. Revíziu orgánov fondu, preto považuje za takmer zbytočnú.
Upozornila na precedens, kedy parlament na mimoriadnej schôdzi schvaľuje vládny návrh zákona v prvom čítaní, aby mohol platiť od 1. septembra 2008. Žitňanskej sa nepáči, že fond začne riadne fungovať viac ako dva roky po nástupe vlády Roberta Fica.
Žitňanská nesúhlasí s interpretáciu, že zákon umožňuje kontrolu fondu opozíciou. SDKÚ preto v druhom čítaní predloží pozmeňujúce návrhy k tejto časti zákona.
Frešo chce správu o činnosti SPF
Vláda by podľa poslanca Pavla Freša (SDKÚ) mala parlamentu predložiť správu o činnosti SPF v roku 2007. "Udialo sa, slovami premiéra Roberta Fica, dosť zlodejín na to, aby vláda na pôde pléna dala vysvetlenie, ako konali, či konali a prečo nekonali orgány fondu," uviedol počas rozpravy k vládnej novele zákona, ktorý reviduje fungovanie SPF. Jeho návrh musia schváliť poslanci.
Frešo počas svojho vystúpenia kritizoval ustanovenie nového znenia zákona, podľa ktorého bude mať opozícia zastúpenie v Rade fondu. Myslí si, že koalícia to bude zneužívať a v prípade opakovania podobných káuz poskytne ešte menej informácií ako dosiaľ s poukazom na nominantov opozície v Rade fondu.
Simon by zrušil vydávanie náhradných pozemkov
Najlepšie riešenie podozrení z korupčných praktík na SPF je podľa poslanca Zsolta Simona (SMK) zrušenie vydávania náhradných pozemkov. V parlamentnom pléne dnes navrhol, aby v prípade, že reštituentovi nie je možné vrátiť pozemok, SPF ho odškodnil finančne. Zdôraznil, že z právneho hľadiska je finančné odškodnenie rovnocenné s hmotným a aj v súčasnosti sa v prípade náhrada do 5000 Sk poskytuje v hotovosti.
Bývalý minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa takéto riešenie odmietol. Svojho predchodcu v ministerskom kresle Simona upozornil, že finančná náhrada sa vypláca len pri veľmi malých pozemkoch okolo 10 - 20 metrov štvorcových. Dodal, že Simon má dva základné problémy s očami a s pamäťou. S očami preto, lebo si zrejme zle prečítal novelu zákona, ktorá upravuje fungovanie SPF. Pamäť má podľa Jureňu Simonovi zlyhávať preto, že sa napamätá, že keď bol ministrom, predávali sa pozemky určené na stavebné účely ako poľnohospodárska pôda.
Ak viete o porušení zákona, podajte trestné oznámenie," ohradil sa Simon a zdôraznil, že za jeho ministrovanie nevyplávali na povrch žiadne škandály.
O Rafajovi sa nebude rokovať
Koalícia odmietla v pléne rozoberať údajné falšovanie podpisu šéfa národniarov Jána Slotu v prezenčnej listine Národnej rady (NR SR). Opozičné strany dnes požadovali od predsedu parlamentu Pavla Pašku informáciu, ako chce vyriešiť tento prípad. Koalícia však ich procedurálny návrh nepodporila, proti boli aj samotní Slota s Rafajom.
„To, čoho sme svedkami dnes v národnej rade je niečo, čo devastuje ústavodarný a zákonodarný orgán Slovenskej republiky,“ povedal predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš. Podľa neho Paška by mal zaujať k celému prípadu jasný postoj, pretože to poškodzuje celý parlament.
Denník Sme v sobotu napísal, že Rafaj falšuje Slotov podpis. Do prezenčnej listiny nepodpisuje len seba, ale aj predsedu SNS. Robí tak aj vtedy, keď Slota je v parlamente. Denník zistil, že z prvých troch minulotýždňových rokovacích dní parlamentu bol Slota iba na jednom. Minulý utorok bol na rokovaní Národnej rady SR len pol hodiny - hlasoval a potom odišiel. V stredu a štvrtok neprišiel vôbec. Rafaj a Slota sa k tomu zatiaľ nevyjadrili. Paška chce dnes hovoriť s oboma poslancami. Polícia v pondelok oznámila, že prípadom možného falšovania Slotovho podpisu sa nebude zaoberať.