AKTUALIZOVANÉ 17:03

Rafaja a Slotu nepotrestajú, kauza vraj skončila

„Pán Slota potvrdil, že ten podpis, ktorý je na prezenčnej listine, je jeho. Rovnako aj pán Rafaj potvrdil, že on nepodpisoval pána Slotu.“

(Zdroj: ČTK)

Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer) nepotrestá poslancov za SNS Rafaela Rafaja a Jána Slotu.

Pán Slota potvrdil, že ten podpis, ktorý je na prezenčnej listine, je jeho. Rovnako aj pán Rafaj potvrdil, že on nepodpisoval pána Slotu. Pán predseda preto v súlade s rokovacím poriadkom nemôže pristúpiť k sankciám,“ povedal novinárom Paškov hovorca Jozef Plško. Paška pred novinárov neprišiel.

"To znamená, že ich účasť na prezenčnej listine, resp. podpis, ktorý je na prezenčnej listine, podľa ich vyjadrení je pravý, takže tu boli prítomní," povedal dnes po stretnutí Pašku so Slotom a Rafajom hovorca predsedu Národnej rady SR Jozef Plško.

Poslanci by však podozrenia, ktoré vyvolali ostrú kritiku opozície, mali vysvetľovať členom parlamentného mandátového a imunitného výboru. Výbor však neschválil návrh opozície, aby obaja politici čelili disciplinárnemu konaniu.

Paška: Slotove slová mi stačia, nie som sudca

Predseda parlamentu Pavol Paška nebude riešiť podpisy poslancov za SNS Rafaela Rafaja a Jána Slotu na prezenčných listinách. Postačuje mu dnešné stretnutie s oboma poslancami, na ktorých sa ich pýtal na podpisy.

„Pán Slota na priamu otázku, či podpísal prezenčnú listinu, či bol v národnej rade, odpovedal áno,“ povedal novinárom Paška. Prípad sa ho netýka, je to problém Slotu a SNS, dodáva šéf zákonodarného zboru. Paška dnes rozhodol, že oboch národniarov nepotrestá. Svoj postoj by prehodnotil len ak sa preukáže, že Slotov podpis je sfalšovaný.

Kauza sa skončila, odkazuje Paška. Podľa neho za všetkým sú médiá, ktoré sú presvedčené, že Slota klame. Paška priamo neodpovedal na otázku, či Slotovi verí. Dodal, že nie je jasnovidec a od prírody nemá zvláštny dar, aby pri rozhovore s niekým rozmýšľal, či klame alebo hovorí pravdu. Tvrdí, že prípadom sa nebude ďalej zaoberať, lebo podľa rokovacieho poriadku účasť poslanca na schôdzi sa dokladuje hlasov„Ja nie som sudca, ani národná rada nie je súd,“ dodáva Paška.aním a podpisom na prezenčnej listine. Nepovedal, či tento prípad by bol kauzou, ktorou by sa mohol zaoberať parlamentný vyšetrovací výbor. Vyšetrovacie právomoci pre parlament presadzuje Smer-SD.

Opozícia od Pašku nedostane záznamy z kamier, ktoré monitorujú parlament, ani originály prezenčných listín, čím by sa dalo dokázať, či Slota minulý týždeň bol v budove Národnej rady SR. „Ja som možno nevidel vizuálne ani ostatných 149 poslancov,“ odpovedal Paška na otázku, či minulý týždeň videl Slotu. „Nie je mojou úlohou, aby som evidoval vo svojej hlave, kto a kedy sa zúčastní v pléne alebo nezúčastní.

"Chcel by som veľmi dôrazne protestovať proti útokom na inštitúciu Národnej rady. Máme dvojnásobne vyššiu dôveru občanov ako parlament za bývalej vlády a to nevyplýva z nejakého vládneho prieskumu verejnej mienky, ale z Eurostatu."

Na rannom stretnutí Pašku so Slotom a Rafajom bol aj minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). Paška neprezradil, čo tam robil. „Pán Kaliňák je podpredseda vlády, podpredseda strany tak ako ja. Ak dovolíte, budem sa stretávať so svojimi priateľmi a kolegami zo strany vtedy, kedy to uznám za vhodné ja a nie vy,“ vyhlásil Paška.

Opozícia Paškovi: Treba zverejniť videozáznam

Predseda parlamentu Pavol Paška by mal nechať zverejniť záznamy z televíznych kamier, ktoré monitorujú Národnú radu SR a poskytnúť ich mandátovému a imunitnému výboru. Navrhla to dnes opozícia na rokovaní poslaneckého grémia. Zároveň by mali byť zverejnené originály prezenčných listín z minulého týždňa, aby sa rozptýlili ďalšie podozrenia, že sa môžu zameniť, či ináč upraviť. Tak by sa ukázalo, na koho strane stojí pravda, povedal po rokovaní predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš.

„Výsledok grémia je taký, že predseda NR SR Pavol Paška neprijíma takéto riešenie a zvýšeným hlasom nám tlmočil, nech si robíme PR ďalej, on dôkazy nemá a pre neho vyjadrenie predsedu SNS Jána Slotu, že v parlamente bol a podpísal sa, je platné,“ zdôraznil Janiš s tým, že predseda NR SR všetko vníma ako mediálne hry novinárov a opozície.

To, že sa Slota i Rafaj vyhýbajú médiám a nechcú sa vyjadriť k podozreniam z falšovania podpisov, vytvára podľa predsedníčky poslaneckého klubu KDH Márie Sabolovej predpoklad, že nemajú čisté svedomie a nie sú ochotní pozrieť sa verejnosti, ani poslancom priamo do očí. Opozícia sa bude snažiť, aby sa celá kauza doriešila na mandátovom výbore.

Slota by mohol prísť o časť stotisícového platu

Podľa rokovacieho poriadku poslanci svoju prítomnosť na zasadnutí schôdze potvrdzujú buď hlasovaním v pléne, alebo podpisom do prezenčnej listiny. Slota podľa Plška predsedu parlamentu informoval, že v inkriminovaných dňoch bol priamo v budove parlamentu počas rokovania schôdze.

Predseda SNS mohol za neodôvodnené absencie prísť o časť zo svojho vyše 100.000-korunového mesačného poslaneckého platu.

V mandátovom a imunitnom výbore popoludní neprešiel opozičný návrh, aby Slota a Rafaj čelili disciplinárnemu konaniu. "Je to naozaj dôvodné podozrenie z falšovania podpisu poslanca, a to je vážna vec, to je porušenie rokovacieho poriadku, sľubu poslanca," odôvodnila návrh na začatie konania poslankyňa opozičnej SDKÚ-DS Lucia Žitňanská. Na hlasovaní sa však nezúčastnili ani všetci predstavitelia opozície, vyplynulo z vyjadrení členov výboru.

Predseda parlamentu nemôže poslanca podľa rokovacieho poriadku priamo potrestať. Posudzuje však, či sa poslanec riadne ospravedlnil z neúčasti na schôdzi. Pokiaľ rozhodne, že absencia nebola riadne ospravedlnená, poslanec môže prísť o polovicu mzdy, príplatku a náhrad (v prípade zameškaných dvoch rokovacích dní v meciaci) alebo o celý plat (ak sa neospravedlní z neúčasti na štyroch rokovacích dňoch v mesiaci).

Polícia v pondelok najskôr potvrdila, že preverí aj možnosť spáchania trestného činu, vzápätí však oznámila, že sa prípadom nebude zaoberať.

SDKÚ: Musí to riešiť imunitný výbor

Parlamentný mandátový a imunitný výbor by sa mal zaoberať údajným falšovaním podpisu predsedu SNS jeho straníckym podradeným Rafajom. Výbor chcú zvolať poslanci za SDKÚ, povedal to dnes na tlačovej besede predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda.

"Predseda parlamentu Pavol Paška kryje podvod Jána Slotu," komentoval Dzurinda zatiaľ zdržanlivý postoj predsedu NR SR k trom údajne falošným Slotovým podpisom v prezenčnej listine parlamentu v dňoch 13. až 15. mája.

"Ako by dopadol jednoduchý človek, ktorý by nechodil do roboty, akú by mal výplatu?" opýtal sa Dzurinda. Tri opozičné poslanecké kluby preto dnes v parlamente žiadali Pašku, aby snemovňu o tomto prípade informoval.

Opozícia si vyžiadala grémium o Rafajovi a Slotovi

Predseda parlamentu Pavol Paška zvolal rokovanie poslaneckého grémia, ktoré sa zaoberá poslancami za SNS Rafaelom Rafajom a Jánom Slotom pre podpisy na prezenčné listiny. Rokovanie si vyžiadala opozícia.

„V národnej rade sa stal podvod,“ povedal dnes v pléne poslanec za KDH Július Brocka. Podľa neho Rafaj sfalšoval podpis neprítomného Slotu, ktorý tak neoprávnene berie poslanecký plat. Brocka kritizoval Pašku za to, že nechce vyvodiť zodpovednosť za takéto „nemorálne správanie a nezákonné konanie“.

Ani opozícia nehlasovala za riešenie podpisov

Národná rada SR tento návrh však zamietla, proti bola väčšina koaličných poslancov a ani celá opozícia hlasovanie ráno o deviatej hodine nestihla. "Asi bolo pre niektorých ľudí ráno o 9.00 h ešte príliš skoro," komentoval neúčasť opozičných poslancov Dzurinda. Zároveň ale dodal, že pre schválenie návrhu bol kľúčový zamietavý postoj koaličných poslancov, keďže bez aspoň čiastočnej podpory koalície návrh nemal šancu uspieť.

Žiadajú tiež, aby Paška vyvodil dôsledky voči obom poslancom. „Predseda parlamentu opäť pchá hlavu do piesku a snaží sa z problému vykľučkovať,“ doplnil predseda poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš. Mladí SDKÚ podajú podnet na políciu, aby prešetrila, či nedošlo k spáchaniu trestného činu.

SDKÚ tiež ostro kritizovala počínanie Slotu a jeho vyjadrenia k uhorskému kráľovi sv. Štefanovi, ktorého nazval „šašom na koni“.

Dzurinda dodal, že sv. Štefan je súčasťou aj slovenskej histórie, podporil napríklad najstarší kresťanský kláštor v strednej Európe v Nitre na Zobore.

Dzurinda sa tiež začudoval, že premiér Fico, ktorý má plné ústa úcty k slovenskej histórii, zrazu nemá problém s tým, keď Slota vulgárnym a primitívnym spôsobom hodnotí nielen maďarské, ale aj slovenské dejiny. Rovnako je tiež odsúdeniahodné mlčanie predsedu vlády, ktorý bol prítomný a na Slotove slová nereagoval.

Podpredseda strany a bývalý minister zahraničných vecí Eduard Kukan sa nečuduje, že maďarská strana zrušila plánované júnové stretnutie premiérov Slovenska a Maďarska. „Považujeme počínanie nielen poslancov za SNS, ale aj spôsob, akým sa k nemu stavia predseda parlamentu a premiér, za nezlučiteľné s hodnotami demokracie a pravidlami parlamentnej demokracie,“ zdôraznil Dzurinda.

Videozáznam ukázal podvod

Denník Sme v sobotu napísal, že Rafaj falšuje Slotov podpis. Do prezenčnej listiny nepodpisuje len seba, ale aj predsedu SNS. Robí tak aj vtedy, keď Slota je v parlamente.

Denník zistil, že z prvých troch minulotýždňových rokovacích dní parlamentu bol Slota iba na jednom. Minulý utorok bol na rokovaní Národnej rady SR len pol hodiny - hlasoval a potom odišiel. V stredu a štvrtok neprišiel vôbec. Rafaj a Slota sa k tomu zatiaľ nevyjadrili. Polícia v pondelok oznámila, že prípadom možného falšovania Slotovho podpisu sa nebude zaoberať.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 9. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 2. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 4. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 5. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 6. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 7. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 8. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 10. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 15 661
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 10 710
 3. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 6 839
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 6 484
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 344
 6. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 5 959
 7. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 924
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 357
 9. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 4 659
 10. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 4 136

Hlavné správy zo Sme.sk

TECH

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

KOMENTÁRE

Nová česká celebrita, hlúpa Mary a budúcnosť ľavosúdia (Schutzov týždeň)

Proti „ideám“ Sme rodina je šuvix aj nový „sociálny balík“ Smer-SNS-HíD.

SVET

Rozhoduje sa o budúcnosti sveta, čo plánujú lídri (Globsec naživo)

Lídri, vojaci a odborníci sa rozprávajú o hrozbách.

KOMENTÁRE

Keď slová slúžia ako strely

Falošné správy často pritiahnu väčšie masy ako dôveryhodné médiá.

Neprehliadnite tiež

Drucker pri Univerzitnej nemocnici najal právnikov za desaťtisíce eur

Rezort zdravotníctva uzavrel zmluvu na poradenské služby za takmer štyristotisíc eur.

Lesníci nesúhlasia s ochranármi pri zásahoch do lesných ekosystémov

Komora lesníkov tvrdí, že nie je možné všade navyšovať plochy chránených území.

Zomrel exriaditeľ Slovenskej televízie Stadtrucker

Scenárista, dramaturg, spisovateľ Ivan Stadtrucker skonal vo veku 82 rokov

Novela zákona o odpadoch je v pripomienkovom konaní

Envirorezort chce menej administratívy pre malých podnikateľov a celkovú prehľadnosť.