Staré Hory 20. mája (TASR) - Extrémne silné lokálne búrky a lejaky v posledných dňoch majú na svedomí vyplavenie hniezd vtákov hniezdiacich na zemi. Svedčia o tom aktuálne pozorovania z pohoria Veľkej Fatry, kde lokálne 20 až 30 percent hniezd vtákov na zemi zničili náhle prívaly vody.
"Najviac postihnuté sú stanovištia na horských lúkach nad hornou hranicou lesa, kde po silných lokálnych zrážkach voda vyplavila znášky škovránkov poľných, ľabtušiek vrchovských a ľabtušiek lúčnych. Ale aj kolibkárikov čipčavých, kolibkárikov spevavých a červienok. V lesných biotopoch sa vyčíňanie prírodného živlu prejavilo na hniezdach vtákov v menšej miere, aj v nich však viaceré znášky vtákov zaplavila prívalová dažďová voda. O hniezda prišli najmä kolibkáriky sykavé a ľabtušky lesné," konštatoval pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
Terajšie straty na znáškach a mláďatách z prvého hniezdenia budú mať za následok nižšie tohtoročné prírastky v lokálnych populáciách operencov. Zatiaľ čo malé druhy operencov založia v krátkom čase náhradné znášky, sliepky tetrovov hlucháňov, tetrovov hoľniakov, ako aj jariabkov lesných už nanovo nezahniezdia a ich prírastky budú nízke, dodal Saniga.
Obyčajne až charakter počasia v tretej dekáde mája a v prvej dekáde júna, najmä okolo Medarda (8. júna) rozhodujúcou mierou vplýva na úspešnosť vyvádzania mláďat vtákov. Ak v tomto období prevláda daždivé a chladné počasie, vtáčie holíčatá sa zmočia, podchladia a podstatne nižšie percento z nich prežije než za priaznivejšieho suchšieho a teplejšieho počasia. Tohto roku si však lokálne prívalové dažde v horách vyžiadali krutú daň už skoršie a treba len dúfať, že Medard bude k aj k operencom prívetivejší, než ako "traja zamrznutí"