-------------------- K spravodajstvu: FOTO --------------------
Bratislava 20. mája (ČTK) - Zástupcovia rímskokatolíckej cirkvi dnes v otvorenom liste požiadali poslancov, aby o rok odložili reformu vzdelávania, ktorú by mal priniesť nový školský zákon. Školy totiž majú podľa nich príliš málo času na to, aby plánované zmeny úspešne spustili už v nasledujúcom školskom roku. ČTK o tom informovala tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (KBS). Poslanci práve dnes začali o návrhu školského zákona záverečnú diskusiu.
"Celý proces príprav by bol tak sústredený na tri mesiace, z ktorých je jún veľmi náročný, z dôvodu konca školského roka a jeho bilancovania a mesiace júl a august sú určené hlavne na oddych, ktorý potrebuje každý pedagóg," napísala v liste komisia KBS pre katechizáciu a školstvo, na čele ktorej stojí banskobystrický biskup Rudolf Baláž.
Nový školský zákon by mal okrem iného priniesť prísnejšie limity na počty žiakov v triedach, aby sa učitelia mohli žiakom lepšie venovať. Žiakom základných škôl by mal pribudnúť druhý cudzí jazyk. Učitelia však najviac očakávajú, že zákon otvorí priestor na inováciu učiva, aby z neho vypadli prebytočné informácie.
Školy by už od nasledujúceho školského roka by mali vytvárať takzvané školské vzdelávacie programy. Dopĺňali by tak štátny vzdelávací program, ktorý by mal určiť učivo povinné pre všetky školy.
Cirkev však dnes upozornila, že vypracovanie školských vzdelávacích programov si vyžaduje dostatok času, mnohí učitelia podľa nej nie sú dostatočne pripravení a chýbajú nové učebnice i materiály.
Minister školstva Ján Mikolaj od zákona očakáva, že učitelia dokážu žiakov pripravovať na reálne životné situácie lepšie než doposiaľ. Kritici naopak tvrdia, že skutočné zmeny neprinesie a aj opoziční poslanci dnes v parlamente zdôrazňovali, že školy nové povinnosti nedokážu naplniť. Zákon okrem toho vyvolal aj kritiku zástupcov maďarskej menšiny, ktorým prekážajú navrhované zmeny ovplyvňujúce vyučovanie maďarčiny na národnostných školách. Poslanci by mali o zákone definitívne hlasovať pravdepodobne v stredu alebo štvrtok.
K rímskokatolíckej cirkvi sa na Slovensku hlásia viac ako dve tretiny obyvateľov. Cirkev má v krajine aj niekoľko desiatok základných škôl.
fil