Tento prikázaný sviatok je oslavou daru Eucharistie a vyjadrením úcty k Spasiteľovi prítomnému pod spôsobom chleba a vína vo Sviatosti oltárnej.
Sviatok Božieho tela sa slávi vždy vo štvrtok po sviatku Najsvätejšej Trojice, ktorý tento rok pripadol na nedeľu 18. mája alebo v nasledujúcu nedeľu.
Na Primaciálnom námestí v Bratislave sa aj tentokrát pri príležitosti sviatku Božieho tela uskutoční v nedeľu 25. mája od 10.30 h tradičná slávnostná svätá omša. Hlavným celebrantom bude bratislavský arcibiskup Mons. Stanislav Zvolenský, koncelebrovať budú kňazi bratislavských dekanátov. Po omši, o 12.00 h, bude nasledovať slávnostná procesia so Sviatosťou oltárnou z Primaciálneho námestia cez Námestie SNP do Kostola Najsvätejšej Trojice, kde slávnosť uzavrie požehnanie a slávnostné Te Deum.
Sviatok Najsvätejšieho Kristovho tela a krvi oddávna sprevádza tradícia procesií. Veriaci na čele s biskupom alebo kňazom v slávnostnom sprievode nesú monštranciu s kúskom premeneného chleba ulicami dedín a miest. Symbolicky tak oznamujú svetu tajomstvo Ježišovho tela a krvi, na ktoré sa počas každej omše premieňa chlieb a víno. Deti na znak úcty a lásky k Bohu rozsýpajú na cestu lupene kvetov a veriaci spievajú nábožné piesne. Sprievod sa obvykle zastavuje pri štyroch oltároch symbolizujúcich štyri svetové strany.
Hlavnou predstaviteľkou hnutia za zavedenie sviatku Božieho tela bola svätá Juliana z Liége (1192 - 1258), sestra a neskôr opátka kláštora Mt. Cornillon. Získala pre svoju snahu mnohých kňazov i biskupa Roberta de Thourote, ktorý v roku 1246 dal súhlas na slávenie tohto sviatku v diecéze Liége. Jedným z arcidiakonov v katedrále v Liége bol aj Jacques Panteleon, ktorý sa v roku 1261 stal pápežom Urbanom IV. Ten v roku 1264 encyklikou rozšíril slávenie sviatku Božieho tela na celú cirkev.