Žilina 21. mája (ČTK) - Orol kráľovský a sokol rároh, ktorých Svetová únia ochrany prírody zaradila medzi viac ako tisícku ohrozených vtáčích druhov, čelia hrozbám aj na Slovensku. Pre oba dravce sú najväčším nebezpečím vykrádači hniezd, nelegálne odstrely, klimatické zmeny, nedostatok potravy či elektrické stĺpy. ČTK to povedal Marek Brinzík zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti. V krajine hniezdia tri až štyri desiatky párov sokola rároha a približne rovnaký počet orlov kráľovských.
"Dravce boli kedysi vnímané a legálne prenasledované ako škodná zver. Bolo zvykom likvidovať ich všetkými možnými spôsobmi. Časom sa začali chrániť a streľba na nich sa dostala mimo zákon. Prenasledovanie dravcov, ktoré plnia v ekosystéme sanitárnu funkciu, však pokračuje," upozornil Brinzík.
Nemalé problémy okrem lovcov s puškou ochranárom spôsobujú aj vykrádači hniezd, ktorí sa snažia na vtákoch zarobiť nemalé peniaze. Vykrádačov hniezd dravcov, ktorých spoločenská hodnota môže dosiahnuť aj státisíce korún, neodradila ani hrozba väzenia.
"Vtáky sa dajú využiť na chov v zajatí, na sokoliarske účely. Po odchytení väčšinou od nás putujú ďalej na západ. Medzi vykrádačmi, ktorých sa podarilo zadržať, bolo dosť Čechov," pripomenul Brinzík.
Pred siedmimi rokmi napríklad Okresný súd v Ružomberku poslal na rok do väzenia 51-ročného Čecha, ktorého prichytili ochranári vo Veľkej Fatre, ako vyberá z hniezda mláďatá orla skalného. Muž sa bránil, že vzal jedno z mláďat, aby ho zachránil pred uhynutím. Súd mu však neuveril.
Polícia tiež pred dvoma rokmi zadržala na hraničnom prechode v Komárne pašeráka, ktorý sa pokúšal previezť do Rakúska cez Maďarsko šesť mláďat vzácneho sokola sťahovavého a jedno mláďa krkavca čierneho. Spoločenská hodnota vtákov dosiahla 728.000 korún.
Nebezpečenstvom sú pre dravce aj zmeny podnebia alebo elektrické stĺpy, o ktoré sa zachytávajú. Niektorým vtákom tiež chýba potrava, na ktorú boli v minulosti zvyknutí. Zníženie počtu sokola rároha na Slovensku tak mohol podľa ochranárov v minulosti zapríčiniť i úbytok jeho niekdajšej hlavnej koristi sysľa pasienkového. "Pokiaľ nechceme, aby dravé vtáky u nás vyhynuli, bude však potrebné zastaviť predovšetkým ich prenasledovanie človekom," dodal Brinzík.
Svetová únia ochrany prírody aktualizuje zoznam celosvetovo ohrozených vtáčích druhov každé štyri roky. Naposledy tak urobila v uplynulých dňoch. Najviac druhov, ktorým hrozí vyhynutie, sa objavilo v Južnej Amerike a Ázii.
ima fil