Banská Bystrica 23. apríla (TASR) - Najviac, desať percent z takmer 1,2 milióna korún, ktorými banskobystrická Komunitná nadácia (KN) Zdravé mesto podporila vlani projekty zamerané na zlepšenie kvality životného prostredia a života ľudí, by mladá generácia venovala mládeži s telesným a mentálnym postihnutím.
O percento menej by dala deťom z detských domovov a rovnakú sumu na rôzne preventívne aktivity orientované na mladých ľudí. Vyplýva to z výsledkov ankety, počas ktorej študenti Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici oslovili v tomto meste 278 mladých respondentov.
Ako pre TASR dnes uviedol Dušan Veselovský z neziskovej KN Zdravé mesto, prieskum potvrdil, že respondenti prejavili sociálne cítenie. Aj výsledky prieskumu ovplyvnia rozhodovanie jej pracovníkov pri rozdeľovaní financií v tomto i v budúcich rokoch. Tak, aby bolo čo najefektívnejšie a zohľadňovalo a podporovalo aktuálne potreby mladých ľudí v banskobystrickom regióne.
Počas prieskumu mladí ľudia odpovedali aj na otázku, aké mládežnícke organizácie poznajú. Až 187 z 278 respondentov nepoznalo žiadnu mládežnícku organizáciu. V prípade, že by sa mali stať v niektorej z nich aktivistom alebo dobrovoľníkom, väčšina by uprednostnila športové aktivity, starostlivosť o zvieratá a ich ochranu, ochranu životného prostredia a starostlivosť o deti.
Až 18 percent z nich by pre prácu v mládežníckej organizácii motivovalo to, že v nej spoznajú zaujímavých ľudí. O štyri percentá menej by sa pre prácu v organizácii rozhodlo vtedy, ak by v nej videli možnosť konkrétnej pomoci formou dobrovoľníckej práce, či pomoci spoločnosti v oblastiach, ktoré ju trápia. Záujem o vstup do takýchto organizácií kvôli politickej kariére mladí ľudia neprejavili.