Bratislava 21. mája (TASR) - V inštitúciách Európskej únie pracovalo koncom minulého roka približne 600 slovenských občanov, z nich 264 pôsobilo na rozličných postoch v Európskej komisii (EK).
Slovenská republika má možnosť do roku 2010, kedy majú nové členské štáty únie prednostné právo na ich obsadzovanie, zaujať 279 stálych postov. K 31. decembru uplynulého roka sme s počtom 190 stálych kontraktov dosiahli úroveň 68-percentného naplnenia minimálneho cieľa. Konštatuje to správa o personálnom zastúpení SR v inštitúciách EÚ v roku 2007, ktorú dnes vláda schválila.
Na sekretariáte Rady EÚ na rôznych pozíciách vykonáva činnosť okolo 70 Slovákov. Najpočetnejšiu skupinu tvoria tlmočníci a prekladatelia. Okrem toho pôsobia občania SR v rôznych decentralizovaných úradoch, agentúrach a iných organizačných jednotkách inštitúcií, zriaďovaných buď EK, alebo Radou EÚ.
Pri umiestňovaní novovznikajúcich agentúr na území členských štátov únie často žiadajú jednotlivé krajiny Slovensko o podporu ich kandidatúry. V uplynulom roku rezonovali kandidatúry na sídla Dozorného úradu pre navigačný satelitný systém Galileo a Európskeho inštitútu inovácií a technológií (EIT). V prvom prípade SR prisľúbilo podporu Českej republike, ktorá sa o umiestnenie tejto agentúry uchádza. O zriadenie EIT na svojich územiach majú záujem Slovensko a Rakúsko, ktoré sa tejto súvislosti dohodli na spoločnom postupe.
Zo správy ďalej vyplýva, že väčšina ústredných orgánov štátnej správy má problémy s finančným zabezpečením vyslania národných expertov a stážistov. Na zabezpečenie ich miezd a odvodov vyčleňuje ministerstvo financií od roku 2004 každoročne 4,2 milióny korún (133.376 eur). Tieto prostriedky však nie sú čerpané v dostatočnej miere. V uplynulom roku na tento účel použilo iba 1.301.713 Sk (41.337 eur).