Bratislava. Ak novelu schvália aj poslanci, súdy budú môcť viaceré spory medzi občanmi rozhodovať aj bez riadnych, neraz zdĺhavých procesov. Občania by okrem toho mali mať napríklad možnosť rýchlejšie komunikovať so súdmi prostredníctvom e-mailov.
"Cieľom navrhovanej úpravy sú základné zámery, ktoré majú výrazným spôsobom zrýchliť občianske súdne konanie," povedal novinárom minister spravodlivosti Štefan Harabin. Túto snahu privítala v reakcii Slovenská advokátska komora. Nesúhlasila sa však s novým ustanovením, ktorý sa týka trov konania.
K zrýchleniu činnosti súdov by mali prispieť nové pravidlá pri dovolaní na Najvyšší súd. Ten by mal po novom o prípade rozhodnúť s konečnou platnosťou a nie ho vracať nižším súdom, ako je to v súčasnosti. Podľa Harabina sa upravujú aj pravidlá odvolacieho konania, za akých okolností môže krajský súd vrátiť vec na nižší súd a za akých rozhodne sám. Exminister spravodlivosti Daniel Lipšic však tvrdil, že rezort v novele navrhol rozšíriť dôvody na vrátenie veci v odvolacom konaní. "To považujem za opätovné zavádzanie pingpongu medzi prvostupňovými a odvolacím súdmi," povedal ČTK Lipšic.
Zjednodušené rozhodovanie by podľa ministerstva mala priniesť možnosť súdov vydávať takzvané rozkazy na plnenie, ako napríklad povinnosť vypratať nebytové priestory. Pomocou nich by sa malo dať domôcť spravodlivosti za menej ako dva týždne. Riadne pojednávanie s vypočúvaním a dokazovaním, ktoré môže trvať aj niekoľko mesiacov či rokov, by sa začalo len vtedy, ak by odporca rozkaz napadol. Už v súčasnosti sa podobný postup uplatňuje pri platobných rozkazoch na vyplatenie finančnej čiastky.
Okrem toho súdy budú mať podľa Harabina možnosť rozhodnúť o prípade po naštudovaní spisu bez častokrát zdĺhavého dokazovania. Zachovaná však bude možnosť podania opravného prostriedku.
Novinkou má byť tiež posilnenie právomocí súdov pri rozhodovaní o sporoch, ktoré sa týkajú spotrebiteľských zmlúv. Ministerstvo navrhlo, aby súdy pri takýchto sporoch mohli rozsudkom rozhodnúť o neprijateľných podmienkach zmluvy aj bez toho, aby to účastník sporu vyslovene žiadal. Harabin tvrdil, že je to ďalší krok v boji proti podvodníkom a úžerníkom a malo by to prispieť k ochrane spotrebiteľa
Podľa návrhu občania budú môcť komunikovať so súdmi aj elektronicky. Urýchliť by sa malo tiež dedičské konanie; úprava by podľa ministerstva mala odbúrať početné presúvanie spisu medzi notárom a súdom. "Jednoduché úkony bude robiť notár a s konečnou platnosťou uzavrie spis, v prípade opravného prostriedku potom by vstúpil do tohto procesu súd," poznamenal minister.
Pri takzvaných drobných sporoch súd bude zas môcť znížiť vysoké odmeny pri zastupovaní advokátom, ak sú neprimerané k výške pohľadávky. Všeobecné súdy budú môcť podľa schváleného návrhu rozhodovať o súlade všeobecne záväzných nariadení orgánov územnej samosprávy so zákonmi.
Ministerstvo spravodlivosti už skôr pripravilo aj rozsiahle zmeny v Trestnom zákone a Trestnom poriadku, kabinet však rokovanie o trestných kódexoch prerušil s tým, že najprv by sa malo počkať, kým Ústavný súd rozhodne o ďalšej existencii Špeciálneho súdu.