Bratislava 21. mája (TASR) - Uspokojovanie potrieb bývania sociálne odkázaných občanov žijúcich predovšetkým v rómskych osadách je otvorený problém a to aj vzhľadom na skutočnosť, že kvalitatívna úroveň ich obydlí je väčšinou hlboko pod štandardom úrovne bývania majoritného obyvateľstva. Uvádza sa to v Správe o činnosti Úradu splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity (ÚSVRK) za rok 2007, ktorú dnes na rokovaní vlády predložil vicepremiér Dušan Čaplovič a vláda ju zobrala na vedomie.
"Väčšinu obydlí v rómskych osadách možno charakterizovať ako jednoduché príbytky, ktoré nevyhovujú platným technickým ani hygienickým normám, sú vybudované svojpomocne, mimo stavebného konania a bez usporiadania vlastníckych vzťahov k pozemkom," píše sa v materiáli. K primárnym problémom, ktoré súvisia s uspokojovaním potrieb bývania rómskeho obyvateľstva, patrí hlavne prístup k elektrine, pitnej vode, kanalizácii a odvoz tuhého komunálneho odpadu. Potrebu bývania a realizácie výstavby bytov zvýrazňuje stúpajúca krivka populácie rómskych rodín v osadách, ale i mestských zónach, kde sa začína prejavovať problém nutnosti obnovy bytového fondu z dôvodu jeho poškodenia.
Pozornosť úrad venoval aj oblasti bývania z pohľadu neschopnosti platenia nájomného za byty a poplatkov za služby spojené s bývaním. Najvýraznejšie sa uvedené problémy vyskytujú v Košiciach Luník IX., ale i v Nitre, Kráľovskom Chlmci, v Čiernej nad Tisou, Prešove, v Revúcej, Michalovciach, Nových Zámkoch, Komárne a iných mestách.
Za prioritné oblasti svojho záujmu úrad považuje aj vzdelávanie, zamestnanosť a zdravie. Napriek postupnému nárastu finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu viazaných na zabezpečenie pozície asistentov učiteľa na základných školách aj v školskom roku 2007/2008 rezonoval problém ich nedostatku. Podľa úradu je potešiteľné, že v návrhu zákona o pedagogických zamestnancoch, ktorý spracoval rezort školstva, sa v príslušných ustanoveniach navrhuje začleniť pozíciu asistenta učiteľa ako pedagogického zamestnanca. Realizácii predškolskej prípravy rómskych detí napomáha finančné zabezpečenie bezplatnej predškolskej výchovy a vzdelávania detí od 5 rokov v materských školách a to, že štát obciam uhradí mesačný príspevok na dieťa. "Je predpoklad, že dochádzka detí zo sociálne znevýhodneného prostredia dosiaľ limitovaná nedostatkom finančných prostriedkov sa bude postupne zvyšovať," uvádza sa v správe.
ÚSVRK pokračoval aj v realizácii Národného projektu - Zvýšenie kvalifikačného potenciálu príslušníkov rómskej komunity zavedením nového študijného zamerania romistika do vzdelávania na stredných školách. Projekt predpokladá vytvorenie študijného zamerania, ktoré sa v súčasnosti nedá študovať na žiadnej strednej škole v Európe. Študenti budú ovládať rómčinu, rómsku literatúru a históriu, čo sú nevyhnutné predpoklady pre pôsobenie v školách a v školských zariadeniach s prevahou rómskych žiakov, v rómskych komunitách a v inštitúciách zaoberajúcich sa rómskou problematikou.
V oblasti zdravia sa ÚSVRK zameral na vyhľadávanie rizikových lokalít, v ktorých zaznamenal zvýšený výskyt infekčných ochorení a ochorení dýchacích ciest v dôsledku zhoršených životných podmienok. Tento stav podľa úradu zapríčinila nedostatočná hygiena, chýbajúca zdravotná prevencia, zhoršené životné podmienky a nedostupnosť zdrojov pitnej vody v segregovaných a odľahlých lokalitách. V segregovaných lokalitách majú obyvatelia obmedzený prístup k zdravotnej starostlivosti, čo zapríčiňuje nízku účasť Rómov na preventívnych prehliadkach, v poradniach zdravia a na očkovaniach, ako aj nízku informovanosť o zdravotných rizikách.
V oblasti zamestnanosti ÚSVRK inicioval niekoľko stretnutí s odborníkmi na sociálnu oblasť a oblasť zamestnanosti, manažérmi sociálnych podnikov, zástupcami mestských úradov a miestnymi podnikateľmi za účelom hľadania možností pre umiestňovanie sociálne ohrozených skupín obyvateľstva s nízkymi pracovnými návykmi a zručnosťami na trh práce. Významnú úlohu v podpore integrácie Rómov a v posilnení iniciácie miestnych samospráv plnil úrad prostredníctvom grantovej schémy. Cieľ programu podpory zamestnanosti smeroval k integrácii Rómov na trh práce vytváraním obecných firiem sociálnych či aktivačných podnikov ako nástrojov podporujúcich rozvoj obcí, vytváraním a udržiavaním pracovných miest, riešením sociálnych problémov, skvalitňovaním verejnoprospešných služieb na lokálnej úrovni.