Prekračovanie hraníc sa pre Ukrajincov skomplikovalo po vstupe Slovenska do schengenského systému v decembri minulého roku, keď sa sprísnila ochrana východnej hranice. Ukrajinci potrebujú pre vstup na Slovensko víza, obyvateľom pohraničia by po novom malo stačiť povolenie a cestovný doklad.
Do 50 km od hranice
Malý pohraničný styk sa bude vzťahovať na obce vzdialené do 50 km od štátnej hranice. V rámci neho sa budú môcť Ukrajinci zdržiavať na Slovensku najviac 30 dní, avšak celková dĺžka pobytu v jednom polroku nesmie byť dlhšia ako 90 dní. Dohoda tak uľahčí cestovanie najmä obyvateľom časti Zakarpatskej Ukrajiny, ktorá bola ešte pred druhou svetovou vojnou súčasťou Československa pod názvom Podkarpatská Rus.
Ministerstvo vnútra podľa informácií tlačového oddelenia predpokladá, že takýto režim by mohol začať fungovať od jesene tohto roka. Slováci na vstup na Ukrajinu víza nepotrebujú.
Nový režim by sa mal vzťahovať na prekračovanie hranice najmä zo sociálnych, kultúrnych, opodstatnených hospodárskych alebo rodinných dôvodov. Zmluvu musia ešte podpísať zástupcovia oboch krajín a odobriť aj parlament.
Požiadať o povolenie môžu na konzuláte
Záujemcovia budú môcť požiadať o povolenie na malý pohraničný styk, ktoré bude platiť jeden až päť rokov, osobne na Generálnom konzuláte Slovenska v Užhorode alebo na Generálnom konzuláte Ukrajiny v Prešove. Za administratívne spracovanie žiadosti zaplatia 20 eur (zhruba 630 korún). Od poplatku budú oslobodené deti do 15 rokov, osoby staršie ako 60 rokov a tí, ktorých jediným príjmom je invalidný dôchodok.
Slovensko sa snaží otvoriť svoje hranice tak, aby boli otvorené v maximálnej možnej miere, ale na druhej strane ich bude stopercentne strážiť v súlade so schengenskými kritériami. Po dnešnom rokovaní vlády povedal minister zahraničných vecí Ján Kubiš.
Predpokladajú, že doklady sú falošné
Pripomenul, že jej podpisom príde k významnému uľahčeniu cestovania ukrajinským občanom. "Máme obrovský záujem na tom, aby ľudia žijúci v pohraničných oblastiach mohli naďalej udržiavať rodinné a legálne obchodné kontakty. Preto sme od samého začiatku chceli vyrokovať takúto zmluvu," priblížil šéf slovenskej diplomacie.
Na stretnutí kabinetu podľa jeho slov upozornil na fakt, že niektorí Ukrajinčania v snahe získať slovenské schengenské vízum predkladajú nie vždy vierohodné alebo úplne falošné doklady či potvrdenia. "Potom sa sťažujú, že sú odmietnutí," poznamenal Kubiš. Po nadobudnutí platnosti dokumentu by k tomuto javu mohlo dochádzať podľa ministra vo väčšej miere. "Tým, že sme vstúpili do Schengenu, máme isté kritériá na udeľovanie víz. Táto procedúra je striktná a my budeme robiť všetko preto, aby nevzniklo podozrenie, že naša schnengenská hranica je nejakým spôsobom priepustná," dodal.