BRATISLAVA 21. mája (SITA) - Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií v Národnej rade SR ani dnes neukončil kauzy okolo služobných ciest podpredsedu parlamentu Milana Horta, ktorému na nich tlmočil jeho syn.
Výbor na návrh Renáty Zmajkovičovej odsúhlasil, že si vyžiada z Kancelárie NR SR spisový materiál o Hortových cestách. Zároveň výbor požiada prekladateľskú agentúru ENTRANS o stanovisko, ako došlo k vyslaniu Hortovho syna na jeho služobné cesty. Výbor zároveň požiada predsedu parlamentu Pavla Pašku o informáciu o procese schvaľovania služobných ciest poslancov NR SR.
Podľa Zmajkovičovej Hort porušil zákon, keď ako verejný funkcionár povýšil svoj záujem nad záujem verejný tým, že svojho syna zobral ako tlmočníčka na svoje služobné cesty. Podľa nej aj Hort si priznáva chybu, pričom sa odvoláva na jeho list, ktorý zaslal výboru. V ňom Hort uviedol, že nedocenil určité skutočnosti. Zmajkovičovú doplnil jej stranícky kolega Ľubomír Petrák. Ten zdôraznil, že Hort vždy v parlamente vystupuje v úlohe morálneho kazateľa. Pripomenul, že Hort kritizoval použitie služobného auta ministerkou práce sociálnych vecí a rodiny Vierou Tomanovou na služobnú cestu do Portugalska. Pripomenul Hortove slová, podľa ktorých Tomanová nevie hospodárne nakladať s verejnými
Opoziční poslanci na rokovaní výboru poukazovali na to, že zodpovednosť za Hortove služobné cesty nesie ten, kto ho na ňu aj vyslal a kto ju schválil. "Ak niekto nemal byť na služobnej ceste, zodpovedá za to ten, kto ho tam vyslal," uviedol Štefan Kužma (SDKÚ-DS). Zároveň dodal, že predpokladá, že to bol Pavol Paška.
Výbor v tomto prípade začal konanie 20. februára na podnet podpredsedníčky výboru Renáty Zmajkovičovej a skupiny koaličných poslancov. Dôvodom boli medializované informácie o tom, že podpredsedovi parlamentu počas služobnej cesty v Taliansku v septembri 2006 tlmočil jeho syn, za čo dostal zaplatené. Druhým dôvodom bola služobná cesta do Švajčiarska, kam si zobral svojich synov. Milan Hort ešte vo februári vrátil Národnej rade SR 48-tisíc korún, ktoré vyplatili synovi za štvordňové tlmočenie v Taliansku. Vyrovnal tiež rozdiel medzi jedno- a dvojlôžkovou izbou 6 700 Sk za ubytovanie v Zürichu, kam ho ako podpredsedu parlamentu oficiálne pozval prezident Európskej atletickej asociácie Hansjörg Wirz. „Uvedomil som si, že sú určité veci, na ktoré je verejnosť veľmi citlivá,“ povedal vtedy Hort a dodal, že mu je to ľúto, stala sa chyba. V žiadnom prípade to však podľa neho nebol úmysel či zneužitie právomocí verejného činiteľa. Zdôraznil tiež, že všetky jeho zahraničné pracovné cesty boli riadne odkonzultované a schválené predsedom NR SR Pavlom Paškom.
Ak by výbor konštatoval, že Hort porušil zákon, hrozí mu peňažná sankcia vo výške ročného platu.
es;rp;sy;mt