Bratislava 22. mája (TASR) - Na neurčito odročil dnes Najvyšší súd (NS) verejné zasadnutie vo veci odvolania údajne úplatného advokáta Pavla P. voči verdiktu Špeciálneho súdu (ŠS) v mediálne známej afére.
ŠS uznal bratislavského advokáta 30. novembra 2006 vinným z trestného činu podplácania a uložil mu dvojročný podmienečný trest s odkladom na štyri roky. NS odročil dnešné verejné zasadnutie z dôvodu, že Pavel P. vypovedal plnú moc právnemu zástupcovi a nový advokát musí naštudovať spis. Verejného zasadnutia sa zúčastňoval ako verejnosť aj známy podnikateľ Vladimír Strýček. Ako uviedol pre TASR, celá kauza advokáta bola podľa jeho názoru vykonštruovaná a bola zameraná voči nemu. "Vyšetrovateľ v dvoch mojich prípadoch je ten istý vyšetrovateľ ako v prípade Pavla P.," povedal novinárom Strýček.
Podľa obžaloby mal v roku 2004 v hoteli Eden v Piešťanoch ako obhajca obvineného požiadať Máriu M., obhajkyňu iného obžalovaného v tej istej veci, aby ovplyvnila svojho klienta tak, aby zmenil výpoveď v prospech Pavla P. Obžalovaný advokát sľúbil zato spomínanej právnej zástupkyni a jej klientovi úplatok po 100.000 Sk (3193 eur). Podľa obžaloby neskôr odovzdal právničke 30.000 Sk (958 eur). Voči rozsudku sa odvolal len odsúdený advokát.
Trnavský súd ustanovil v roku 2004 za obhajkyňu jedného z obvinených v kauze olejári advokátku Máriu M. V letných mesiacoch ju vyhľadal advokát ďalšieho obžalovaného Pavel P. Podľa obžaloby na ich druhom stretnutí jej mal ponúknuť priamo obálku s peniazmi. Zato požadoval, aby jej klient zmenil výpoveď v prospech toho jeho. Mária M. prípad ohlásila na polícii a následne prevzala od neho v septembri 2004 30.000 Sk (958 eur) v hoteli Eden. Právneho zástupcu príslušníci polície pristihli priamo pri čine, nakoľko advokátka s nimi už vtedy spolupracovala.
Obvinený podal na Slovenskú advokátsku komoru podnet na začatie disciplinárneho konania voči advokátke Márii M., ktorá vystupovala ako svedkyňa v jeho procese. Zato, že spolupracovala s políciou, ju komora vyčiarkla zo zoznamu advokátov. Proti rozhodnutiu komory sa odvolala na Najvyšší súd SR. Podľa jeho verdiktu žiadny advokát nesmie spolupracovať s políciou ako agent, ale zároveň Najvyšší súd SR zrušil rozhodnutie o jej vylúčení z advokátskej komory.
Obvinenému Pavlovi P. komora pozastavila výkon funkcie. Advokát mal zákaz vykonávať advokáciu od 14. januára 2005. Odvolal sa, komora jeho žiadosti vyhovela a funkciu mu koncom októbra 2005 obnovila. Po medializácii prípadu však svoje rozhodnutie prehodnotila a opäť mu výkon funkcie pozastavila.