Bratislava 22. mája (TASR) - Minister životného prostredia SR Jaroslav Izák sa dnes s lopatou v ruke v rámci akcie Vyčistime si Slovensko osobne podieľal na likvidácii divokej skládky pri bývalej trafostanici v okrese Stupava. Šéf rezortu predtým navštívil aj skládku odpadov v Zohore, ktorá je najväčšou na Slovensku a ročne sa na ňu privezie asi 100.000 ton odpadu. Oboznámil sa tu s problémami zvozu odpadu a separácie v okolitých obciach.
"Projekt Vyčistime si Slovensko má veľmi pozitívnu odozvu, dostali sme viac ako 1000 ohlásení od občanov a rôznych organizácií o tom, kde sa nachádzajú čierne skládky," povedal Izák. Objasnil, že výzva smeruje nielen k životu v čistom prostredí, ale mala by pôsobiť aj na tých, ktorí tento stav zapríčiňujú. "Aby si aj oni uvedomili, že porušujú zákon a spôsobujú znečistenie prostredia," dodal. Šéf rezortu podobne ako občania nahlásil kompetentným aj vlastné zistenia nelegálne odhodeného odpadu.
Likvidácia divokých skládok je finančne náročná. Náklady na dnešné odstránenie drobnej skládky sa pohybujú do 30.000 Sk (961 eur), objasnil Peter Krasnec, obchodný riaditeľ spoločnosti A.S.A, ktorá odstránenie zrealizovala. "Môžem však garantovať, že do mesiaca tu bude znova," podotkol. V rámci akcie sa už vyčistili aj niektoré lokality, najmä na východnom Slovensku. Ako konštatovala Kateřina Věntusová z organizácie Greenpeace, situácia s čiernymi skládkami je najhoršia práve tu, aj preto sa v rámci akcie aspoň niektoré odstránia v spolupráci s odpadovými organizáciami.
V rámci akcie Vyčistime si Slovensko môžu občania nahlasovať na príslušné úrady tzv. drobné čierne skládky. Tie vznikajú najčastejšie v okolí ciest a príjazdov do miest a obcí či v blízkosti chatových oblastí ako dôsledok nezodpovednosti ľudí. Tí sa týmto spôsobom zadarmo zbavujú nepotrebných vecí bez ohľadu na dôsledky pre životné prostredie. Oznámeniami ľudí sa zaoberajú obvodné úrady životného prostredia, ktoré na ich základe začnú konania vedúce k odstráneniu skládok. Informácie o telefónnych číslach, na ktoré môžu občania tieto skládky nahlasovať, sú na webovej stránke www.sosplanetazem.sk.
V SR sa prevádzkuje 162 skládok odpadov, pričom 13 z nich je na nebezpečný odpad, 131 skládok na odpad, ktorý nie je nebezpečný a 18 skládok na inertný odpad. V súčasnosti sa na Slovensku nachádza asi 6000 čiernych skládok odpadov. Skládky, ktoré nebudú spĺňať po roku 2008 kritériá právnych predpisov odpadového hospodárstva, budú uzatvorené, zrekultivované a následne monitorované.