SME

Algayerová: Slovensko má čo ponúknuť krajinám prechádzajúcim transformáciou

Bratislava 22. mája (TASR) - Slovenská republika má čo ponúknuť krajinám, ktoré prechádzajú transformačným procesom, pričom stratégia úspechu pri rozvojovej ...

Bratislava 22. mája (TASR) - Slovenská republika má čo ponúknuť krajinám, ktoré prechádzajú transformačným procesom, pričom stratégia úspechu pri rozvojovej pomoci je focus do menšieho počtu krajín s väčšou finančnou pomocou. "Ako donor sme 'kvapkou v mori', preto je dôležité zamerať sa na okolité krajiny južnej a juhovýchodnej Európy a poskytnúť im väčší obnos financií," vysvetlila na dnešnej tlačovej konferencii štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí SR Oľga Algayerová.

Slovensko bolo do roku 2003 príjemcom rozvojovej pomoci, v roku 2004 sa stalo donorskou krajinou. "Srbsko a Čierna Hora je pre nás najvýznamnejšia priorita. V roku 2006 išlo do Srbska a Čiernej Hory 64 projektov v hodnote 200 miliónov korún (6.407.997 eur), v roku 2008 55 miliónov korún (1.762.199 eur)," uviedla Algayerová. Projekty sa sústreďujú hlavne na rozvoj trhového prostredia, vzdelávania a infraštruktúry. Rezort zahraničných vecí taktiež ponúka štipendiá pre srbských študentov na štúdium na slovenských školách.

SkryťVypnúť reklamu

Podpredseda vlády SR Dušan Čaplovič vidí aktivity rozvojovej pomoci ako zmysluplné s jasnou perspektívou. Definoval ich ako pomocnú ruku pre Srbsko. Ako paralelu uviedol udalosti spred 40 rokov, keď Československo okupovali vojská Varšavskej zmluvy. "Bývalá Juhoslávia bola krajinou, ktorá v Bezpečnostnej rade OSN zastávala záujmy Slovenska a nemlčala tak, ako iné krajiny na Východe i Západe, preto máme Srbsku čo vracať," podčiarkol Čaplovič s tým, že všetky projekty sú podľa neho mostami medzi SR a Srbskom.

Do projektov rozvojovej pomoci sa zapájajú štátne organizácie, samosprávy, mimovládne organizácie a podnikateľské subjekty. Podľa Dušana Dacha zo Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (SAMRS) sú hlavnou komoditou SR nedávne skúsenosti z transformačného procesu. Veľvyslanec Srbskej republiky na Slovensku Danko Proki† konkretizoval projekty, ktoré viedli k zlepšeniu infraštruktúry a integrácie Srbska. Spomenul stavanie ôsmich mostov, projekty vzdelávania štátnych zamestnancov a spolupráce medzi colnými orgánmi krajín. "Srbsko má záujem, aby financie z projektov išli na podporu zamestnanosti, hospodárskeho rozvoja, budovanie infraštruktúry, regionálneho rozvoja a rozvoja vidieka," myslí si Proki†.

SkryťVypnúť reklamu

Vzhľadom na objem finančných prostriedkov a s cieľom dosiahnuť čo najväčšiu efektívnosť je slovenská rozvojová spolupráca namierená do limitovaného počtu krajín. Medzi programové krajiny patrí Srbsko a Čierna Hora. Pod programovou krajinou sa rozumie prijímateľ pomoci, s ktorým Slovensko rozvíja širšiu spoluprácu na základe medzištátnych zmlúv. Prioritné krajiny, do ktorých sa sústreďuje slovenská rozvojová pomoc, sú Afganistan, Albánsko, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Kazachstan, Keňa, Kirgizsko, Macedónsko, Mongolsko, Mozambik, Sudán, Tadžikistan, Ukrajina a Uzbekistan.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 936
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 817
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 067
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 418
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 150
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 670
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 246
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 849
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu