Ministerstvo zdravotníctva SR predloží ešte v prvom polroku tohto roka na rokovanie vlády Informáciu o stave a možnostiach zabezpečenia prepandemickej a pandemickej vakcíny pre populáciu SR na ochranu zdravia obyvateľstva pre prípad vyhlásenia pandémie chrípky Svetovou zdravotníckou organizáciou.
Ako pre TASR uviedla hovorkyňa rezortu Silvia Horváthová, táto povinnosť vyplýva z uznesenia, ktoré bolo prijaté na poslednom rokovaní Pandemickej komisie 8. apríla 2008. V materiáli by tak mala byť riešená aj otázka možných alternatív nákupu vakcín.
Len nedávno získala britská farmaceutická spoločnosť GlaxoSmithKline súhlas Európskej únie na uvedenie svojej vakcíny proti smrteľnému kmeňu vtáčej chrípky H5N1 na trh. Vakcína Prepandrix sa tak stane prvou, ktorá získa licenciu na použitie vo všetkých 27 štátoch Európskej únie. Krajiny mimo únie ako Spojené štáty či Švajčiarsko si zásoby tohto prípravku začali robiť už skôr.
Vlády sa obávajú, že kmeň vtáčej chrípky H5N1 by mohol zmutovať do formy schopnej prenášať sa z človeka na človeka, čo by mohlo prerásť do pandémie s miliónmi mŕtvych. Doteraz sa vírus H5N1 nachádza vo forme napádajúcej prednostne vtáčiu populáciu (aj keď z nej sa ľudia už nakazili), no vedci varujú, že nie je vylúčené ani zmutovanie do formy prenášajúcej sa medzi ľuďmi.
Od roku 2003 sa vírus objavil už v niekoľkých formách najmä v oblastiach juhovýchodnej a východnej Ázie, preniesol sa však aj do Afriky a Európy. Spoločnosť GlaxoSmithKline informovala, že Prepandrix efektívne zabral proti všetkým z nich.
Na vývoji vakcín proti obávanej chorobe pracujú aj ďalšie farmaceutické firmy, napríklad francúzska spoločnosť Sanofi Aventis alebo švajčiarsky Novartis. Analytici odhadujú, že by im mohli ročne priniesť stámiliónové zisky.