Zároveň vyjadril nádej, že SR aj prostredníctvom tejto najvýznamnejšej ľudsko-právnej inštitúcie globálneho charakteru prispeje k dodržiavaniu ľudských práv všade vo svete.
Dodal, že Slovensko má ambíciu zohrávať pozitívnu a konštruktívnu úlohu pri ochrane a rozvoji ľudských práv vo svete, ktoré tvoria integrálnu súčasť slovenskej zahraničnej politiky. Zároveň deklaroval trvalý záujem vlády SR na rešpektovaní a úcte k ľudským právam, vrátane práv osôb patriacich k národnostným menšinám.
Členské krajiny OSN zvolili v stredu 21. mája na 62. Valnom zhromaždení OSN v New Yorku v tajnom hlasovaní SR do Rady OSN pre ľudské práva. V rámci regionálnej skupiny krajín strednej a východnej Európy kandidovali na dve voľné miesta okrem Slovenska aj Ukrajina a Srbsko. Našu krajinu počas hlasovania podporilo 135 členských štátov OSN.
Rada OSN pre ľudské práva má 47 členských krajín, pričom volebný systém zaručuje pomerné zastúpenie všetkých regiónov sveta. Funkčné obdobie SR bude trvať tri roky (od júna 2008 do júna 2011). V súčasnosti pôsobí v rade sedem členských krajín Európskej únie.