Každá vyfajčená tabaková cigareta skracuje život človeka v priemere o sedem minút. Na následky tohto zlozvyku tak ročne zomrie každý piaty človek, čo je vyše 10.000 ľudí. Pre TASR to dnes skonštatoval prezident Národnej koalície pre kontrolu tabaku v SR Tibor Baška.
Ako uviedol, cigaretový dym obsahuje približne 4000 rôznych chemických látok s účinkom na organizmus. Ide o pevné častice aj plyny, napríklad nikotín, dechty, oxid uhoľnatý, formaldehyd, kyanovodík, benzén, rádioaktívne polónium, močovinu, nitrozamíny, voľné radikály, čpavok, nikel, arzén, kadmium a ďalšie. Z nich viac ako 60 priamo dokázateľne poškodzuje organizmus. Cez krvný obeh sa dostávajú do celého tela, kde môžu vyvolávať najrôznejšie ochorenia.
"Dnes už existujú nepochybné dôkazy o príčinnej súvislosti medzi fajčením a vznikom viacerých závažných ochorení," konštatuje Baška. Podľa jeho slov prestať fajčiť je prospešné pre zdravie v ktoromkoľvek veku, hoci čím skôr sa fajčiarsky návyk ukončí, tým sa riziko ochorení výraznejšie zníži. Mieni, že pre úspešné ukončenie tohto zlozvyku je rozhodujúca pevná vôľa a odhodlanie.
Uznáva ale, že v prípade závislosti od tabaku môže ísť o veľmi náročnú záležitosť. "V takejto situácii môžu poskytnúť významnú pomoc nikotínové žuvačky a náplasti, ktoré znižujú abstinenčné príznaky, a uľahčujú tak proces odvykania," radí doktor.
Za paradoxné Baška považuje, že napriek mnohým vedeckým zisteniam dokazujúcim vplyvy fajčenia na zdravie je stále veľké množstvo fajčiarov, ktorí si takto vážne ohrozujú svoje zdravie. "V každom lekárskom odbore možno nájsť ochorenia, ktoré priamo či nepriamo súvisia s fajčením. Napríklad fajčiar má 15-násobne vyššie riziko ochorenia na rakovinu pľúc ako nefajčiar, viac ako dvojnásobne je ohrozený ischemickou chorobou srdca. Chronická obštrukčná choroba pľúc sa u nefajčiarov vyskytuje len výnimočne," vysvetľuje.
Fajčenie sa okrem iného spolupodieľa na vzniku vredovej choroby žalúdka a dvanástnika, cukrovky, šedého zákalu či osteoporózy. U mužov spôsobuje poruchy potencie a u žien narúša menštruačný cyklus, zhoršuje možnosť otehotnenia a vyvoláva skorší nástup menopauzy. Zvlášť nepriaznivé je fajčenie počas tehotenstva, pretože pôsobí nielen na ženu, ale aj na jej nenarodené dieťa.
Zvyšuje riziko potratu a predčasného pôrodu, ako aj poškodenia placenty. Deti matiek, ktoré fajčili počas tehotenstva, majú v priemere nižšiu pôrodnú hmotnosť, čím sa u nich zhoršuje popôrodná adaptácia a zvyšuje sa riziko rôznych komplikácií. Dokázala sa tiež jednoznačná súvislosť medzi fajčením počas tehotenstva a syndrómom náhleho úmrtia dojčaťa.
"Avšak nielen fajčenie cigariet, ale každá forma používania tabaku má škodlivý vplyv na zdravie. Často sa podceňujú účinky fajčenia cigár a rôznych druhov fajok a tiež v poslednej dobe sa rozširujúcich vodných fajok," dodáva Baška.