Ústavný súd (ÚS) sa bude zaoberať tým, prečo prezident Ivan Gašparovič neodvolal sudcu ÚS Juraja Horvátha.
"Poslanecký klub ĽS-HZDS pripravil návrh podania na Ústavný súd SR vo veci nekonania prezidenta Ivana Gašparoviča v súvislosti s doteraz neodvolaným sudcom Horváthom," uviedol dnes na tlačovej besede poslanec Národnej rady SR Tibor Cabaj (ĽS-HZDS).
Dodal, že podanie obsahuje viac ako 30 podpisov poslancov zo všetkých troch koaličných strán. Podanie by malo odísť v najbližších dňoch.
ĽS-HZDS žiada zosadenie sudcu odvtedy, čo o ňom vlani vyšlo najavo, že bol v minulosti podmienečne odsúdený za daňový delikt.
Vládni poslanci na čele s ĽS-HZDS podľa Cabaja požiadajú Ústavný súd, aby dal výklad k článku ústavy, ktorý upravuje odvolávanie ústavných sudcov prezidentom. Gašparovič totiž svoje rozhodnutie neodvolať sudcu odôvodňoval tým, že tak na základe už zahladeného rozsudku z minulosti urobiť nemôže. ĽS-HZDS si však myslí opak.
"Sme presvedčení, že pán prezident v zmysle tohto článku mal odvolať pána sudcu Horvátha," vysvetlila ČTK dôvody podania poslankyňa ĽS-HZDS Katarína Tóthová.
Gašparovičov hovorca Marek Trubač dnes zopakoval, že prezident sudcu odvolať nemohol. "Jediná možnosť, ktorá by nebola v rozpore s ústavou, by bola, že by sudca Horváth odstúpil sám," poznamenal Trubač pre ČTK.
Horváth sa stal sudcom Ústavného súdu v roku 2002. Podmienečne bol odsúdený v roku 1996 za neodvedenie dane vo výške 270.000 korún. Pri kandidatúre na post ústavného sudcu však parlamentu tento rozsudok nepredložil, keďže ho už mal zahladený.
Minister spravodlivosti Štefan Harabin, ktorý je nominantom ĽS-HZDS, po vlaňajšom zverejnení rozsudku Horvátha viackrát ostro kritizoval a vyzýval na odstúpenie. Svojou minulosťou podľa neho totiž poškodzuje dôveryhodnosť súdu, ktorý posudzuje napríklad súlad zákonov s ústavou, či sťažnosti ľudí na porušovanie ich základných práv.
Sudca sa zatiaľ funkcie odmietol vzdať a viackrát zopakoval, že tak spraví najskôr vtedy, keď už nebude cítiť politický tlak na svoju osobu.
Horvátha na odstúpenie vyzýval aj bývalý minister spravodlivosti a Harabinov kritik Daniel Lipšic. Naznačoval však, že za zverejnením informácií o sudcovej minulosti mohlo ísť o vydieranie zo strany ministerstva spravodlivosti, aby rozhodoval podľa želaní Harabinovho úradu.
Rozsudok voči Horváthovi bol zverejnení krátko po tom, čo Horváth na Ústavnom súde hlasoval proti Harabinovmu podaniu na Ústavný súd, pomocou ktorého chcel minister presadiť disciplinárne stíhanie šéfa Najvyššieho súdu a jeho dlhoročného rivala Milana Karabína.