Bratislava 23. apríla (TASR) - Posledné kolo rokovaní koaličných strán o reforme verejnej správy pripomína podľa Jána Budaja jej pochovávanie. "Technológia rokovaní, ktorá má prebiehať odkazmi cez médiá, je buď nekvalifikovaná, alebo zámerne vedie k neporozumeniu," uviedol predseda Liberálnodemokratickej únie (LDÚ) na dnešnom stretnutí s novinármi v Bratislave.
Budaj nerozumie prístupu premiéra Mikuláša Dzurindu a nechápe, aký zmysel má utajovanie koaličných dohôd. "Hranie sa na utajovanie a následné zverejňovanie nesmeruje k reforme verejnej správy," pokiaľ sa politici nevedia dohodnúť na podstate reformy, povedal líder liberálov s vysvetlením, že otázka územnosprávneho členenia mala byť nastolená ako posledná zo všetkým zákonov o reforme. Kritizoval aj to, že vláda odovzdala reformu úradníkom na medzirezortné pripomienkové konanie. "Dnešné rezorty sú byrokratické a tak málo schopné prenášať jednotnú a integrálnu politickú víziu, že aj na bežný zákon prídu od nich stovky pripomienok, ktoré dokonale zmaria pôvodný zámer predkladateľa zákona," konštatoval Budaj. Fakt je, že reformou by vláda prišla o veľké možnosti rozhodovať o financiách v krajine ich prenesením na nižšiu úroveň. "Nie je snáď práve tam hlavná bariéra celej decentralizácie?" - spýtal sa predseda LDÚ.
Na margo rozhodnutia Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie podporiť model 12 vyšších územných celkov a nanajvýš osem krajov Budaj poznamenal, že "Mikuláš Dzurinda prišiel s novým variantom 12+8, ktorý podľa mňa nie je systémový," pretože nezmenšuje rozsah štátnej správy. Liberáli presadzujú model 12+4, aby sa rozvíjali prirodzené regióny a zároveň sa štátna správa redukovala. Budaj sa opýtal, či krajské úrady sú už natrvalo vydelené pre tých, ktorí ich po posledných voľbách obsadili. "Potom to znamená, že redukcia štátnej správy nie je možná preto, že by možno pán Polačko alebo pán ten a ten prišli o to audi," uzavrel líder LDÚ.