Bratislava 23. mája (TASR) - Zapájanie sa pracovísk Slovenskej akadémie vied (SAV) do minulého šiesteho a súčasného 7.Rámcového programu Európskej únie (7.RP EÚ) bolo hlavnou témou počas stretnutia delegácie Generálneho riaditeľstva pre výskum Európskej komisie (EK) na čele s jeho riaditeľom Manuelom Da Silvom Rodríguezom so zástupcami Slovenskej akadémie vied (SAV) v uplynulých dňoch. Informoval dnes o tom tlačový odbor SAV v Bratislave.
V Kongresovom centre SAV v Smoleniciach hostí privítal vedecký sekretár akadémie Ľubomír Falťan, jeho zástupca Fedor Čiampor, podpredseda SAV Fedor Gyömöry a ďalší predstavitelia SAV. Na rokovaní sa zúčastnila aj delegácia Ministerstva školstva SR na čele s generálnym riaditeľom Mikulášom Šupínom a prvý atašé pre vedu a techniku Stálej misie SR pri EÚ, ktorí sprevádzali hostí z EK počas ich dvojdňového pobytu na Slovensku.
Hostia z EK s uznaním hodnotili skutočnosť, že SAV zaznamenala v rámci Slovenska najvyššiu účasť v pomere schválených a podaných projektov 6.RP EÚ. Táto úspešnosť prevyšovala aj celoslovenský priemer a dosiahla tiež najväčšie finančné zisky z prostriedkov Európskej únie v prepočte na jedného výskumného pracovníka.
Takýto trend sa ukazuje aj v 7.Rámcovom programe EÚ, v ktorom podľa posledného monitoringu, po vyše ročnom podávaní návrhov projektov bolo zaznamenaných okolo 180 účastí výskumných tímov zo SAV v príprave a podávaní projektov 7.RP a okolo 30 projektov je už schválených na financovanie, alebo sú v štádiu negociácie. Hostia z EK ocenili aj fakt, že experti zo SAV sú delegátmi programových výborov v piatich prioritných tematických oblastiach 7.RP EÚ (Zdravie, Nanotechnológie, Vesmírny výskum, Bezpečnosť, Socioekonomické a humanitárne vedy) a ďalší sú evaluátormi projektov 7.RP.
Členovia oboch delegácií diskutovali aj o problémoch zapájania sa do Rámcových programov EÚ. Zástupcovia SAV v tejto súvislosti poukázali na vážny handicap nedostatočnej výskumnej infraštruktúry (najmä špičkových technických zariadení, prístrojov) v prípade účasti SAV vo výskumných projektoch technického a prírodovedného zamerania. Prejavuje sa to hlavne v programe základného výskumu (Ideas - ERC) 7.RP, v ktorom úroveň technickej infraštruktúry pracoviska je jedným z hodnotiacich kritérií pri evalvácii návrhu projektu. Tento problém ťaží skoro všetky výskumné inštitúcie nových členských krajín EÚ.
Rodríguez prisľúbil, že sa pokúsi iniciovať a presadiť v EK osobitný program alebo schému v 7.RP aspoň na čiastočné riešenie tohto problému. Ďalej navrhol, aby domáce grantové agentúry prostredníctvom vhodných mechanizmov podporili realizáciu tých projektov, ktoré boli podané v programe IDEA - ERC 7.Rámcového programu, dosiahli dobré hodnotenie v evalvácii, ale neboli schválené na financovanie z fondu EK.