Bratislava. Ovládať bankové operácie, posúdiť vhodnosť a riziká investície či vedieť hľadať dôležité fakty vo výročných správach finančných inštitúcií by pre budúcich absolventov škôl malo byť ľahšie. Vláda chce totiž na základných a stredných školách spustiť výučbu o zaobchádzaní s peniazmi. Vyplýva to zo stratégie finančného vzdelávania, ktorú zverejnilo ministerstvo školstva.
"Priemerný občan nie je ochotný čítať hrubé výročné správy bánk, správcovských spoločností, poisťovní a iných finančných inštitúcií. Letáky a výročné správy sú plné odborných termínov, ktorým ľudia nerozumejú," zdôvodnili autori potrebu vzdelávania vo finančnej oblasti a manažmentu osobných financií. "Ľudia využívajú produkty, ktorým nerozumejú," dodali.
Tisíce ľudí napríklad prišlo v minulosti o svoje úspory, keď uverili reklame o vysokých výnosoch a investovali peniaze do nebankových spoločností Horizont Slovakia či BMG Invest.
Do školských osnov by sa preto malo dostať takzvané finančné vzdelávanie. Metódy a obsah výučby ministerstvo školstva a ministerstvo financií ešte len plánujú pripraviť. Stratégia neuvádza, kedy by sa žiaci mali začať reálne vo finančnej oblasti vzdelávať.
Odborníkom z ministerstiev by mali podľa autorov stratégie pomáhať aj mimovládne organizácie, ktoré majú skúsenosti so vzdelávacími projektmi vo finančnej oblasti. Okrem bežných prednášok využívali v minulosti aj hry a simulácie reálnych situácií.
Navrhnuté zmeny by mali byť súčasťou reformy vzdelávania, ktorou chce ministerstvo zlepšiť prípravu žiakov na reálny život. Spustiť by ju mal nový školský zákon, ktorý parlament schválil tento týždeň.
grm pto