SME

Slepé lásky dostali cenu v Cannes

Slovenský dokumentárny film režiséra Juraja Lehotského získal v Cannes prestížne ocenenie.

(Zdroj: ARTILERIA)

Slovenský dokumentárny film Slepé lásky režiséra Juraja Lehotského získal na 61. ročníku Medzinárodného filmového festivalu vo francúzskom Cannes prestížne ocenenie - umeleckú cenu Prix de la Cicae (Confédération Internationale Des Cinémas DďArt et DďEssai), ktorú udeľuje Medzinárodná konfederácia artkín.

Dokument Slepé lásky mal v slovenských kinách premiéru 27. marca spolu s krátkym filmom Ivany Šebestovej Štyri. Ako prvý slovenský film má zvláštnu verziu pre nevidiacich so špeciálnou zvukovou stopou. Popis k filmu nahovorila herečka Emília Vášáryová.

SkryťVypnúť reklamu

Juraj Lehotský sa snažil vo svojom filme ľudsky a úprimne zobraziť svet nevidomých a priniesť citlivú a emocionálne silnú výpoveď o ich najintímnejších citoch a pocitoch. V snímke vystupujú ľudia rôzneho veku. Spája ich láska a skutočnosť, že všetci sú od narodenia slepí. Peter Kolesár učí hudbu na základnej škole pre nevidiacich, Miro Daniel je nevidomý Róm, ktorý sa zaľúbi do takmer slepého nerómskeho dievčaťa, Elena a Laco sú nevidomí manželia, ktorí čakajú dieťa a Zuzka Pohanková je 14-ročné dievča, ktoré sa chystá na bežnú strednú školu medzi vidiacich tínedžerov. Dokument divákovi postupne ukáže, že láska týchto ľudí je o jemných detailoch, je precítená, duchovnejšia.

Delegácia k filmu Slepé lásky v Cannes v zostave režisér Juraj Lehotský, scenárista Marek Leščák, kameraman Juraj Chlpík, strihač František Krähenbiel, a producenti Ján Meliš a Marko Škop v Cannes absolvovala viacero stretnutí s novinármi, napríklad aj zástupcami prestížneho francúzskeho filmového mesačníka Cahier du Cinema.

SkryťVypnúť reklamu

O filme vyšlo viacero pozitívnych recenzií vo svetových periodikách ako Variety, Hollywood Reporter a Screen. Juraj Lehotský vyjadril potešenie z početnej účasti na projekciách (celkovo videlo film v Cannes na piatich projekciách spolu asi 1 900 divákov) i pozitívneho prijatia filmu zahraničným publikom: „Myslím, že v základe slovenské i francúzske publikum reagovalo dosť podobne. Ľudia sa smiali na tých istých miestach, na akých sa smiali i na Slovensku. Pre mňa je vždy akýmsi meradlom odozvy, keď ľudia pozitívne zareagujú na scénu, keď Elena so svojou vidiacou malou dcérkou sedí v kine na animovanom filme a dievčatko hovorí: „tak dlho píliť som ešte nevidela“. Vtedy mám radosť a sčasti mi odpadne kameň zo srdca a prestanem byť tak nervózny. Myslím si, že tie hlavné oporné body filmu fungujú medzinárodne. A že Slepé lásky nie sú filmom regionálnym, ale majú medzinárodnú šírku.“

SkryťVypnúť reklamu

Úspech zaznamenal film aj na obchodnom poli. O práva na jeho premietanie vo svete prejavilo viacero spoločností.

„Slepé lásky majú na Filmovom trhu v Cannes fantastickú odozvu. Film vyvolal veľký záujem nákupcov. Som veľmi zaneprázdnený, ale som naozaj veľmi rád, pretože sa nestáva každý deň, aby o film prejavili záujem najväčšie americké distribučné spoločnosti. A oslovujú ma stále ďalšie a ďalšie festivaly, teraz naposledy Toronto,“ povedal Peter Jäger zo spoločnosti Autlook Films, ktorý má na starosti predaj Slepých lások pre celý svet s výnimkou Slovenska a Českej republiky.

Zo záujmu o film sa teší aj jeho producent Marko Škop: „Každý deň sa to posúva vždy o pár percent k lepšiemu. Pokiaľ ide o záujem ľudí o film, najkonkrétnejšie sa to prejavuje v záujme distributérov a vyzerá to tak, že film bude v distribúcii v kinách takmer v celej Európe a dokonca aj v Japonsku.“

SkryťVypnúť reklamu

Marko Škop sa ako tohtoročný slovenský zástupca v projekte Producers on the Move zúčastňoval počas trvania 61. MFF Cannes spoločných podujatí, zameraných na vzájomnú výmenu informácií a skúseností európskych producentov vo filmovom priemysle.

Podľa riaditeľky Národného kinematografického centra SFÚ Alexandry Strelkovej je tento rok oveľa väčší aj záujem o slovenský pavilón na Filmovom trhu pri MFF v Cannes. Zásluhu za to pripisuje aj účasti filmu Slepé lásky. „Ľudia chcú film kúpiť, chcú ho na festival, chcú ho vidieť, chcú o ňom písať, čo je veľmi pozitívne. Zároveň sa zaujímajú aj o všetko ďalšie, čo sa v slovenskom filmovom priemysle deje.“

Autor: sfu

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 009
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 849
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 218
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 436
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 060
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 635
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 219
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu