Bratislava 25. mája (TASR) - Nie vo všetkých krajinách platia rovnaké pravidlá správania sa, na aké sme zvyknutí. Týka sa to predovšetkým exotických oblastí s odlišnou kultúrou. Ľudia by sa pred cestou mali dostatočne oboznámiť s miestnym folklórom a tradíciami, aby zbytočne nedochádzalo k neželaným konfrontáciám.
Prvá oblasť, na ktorú by mali myslieť, je oblečenie. V moslimských krajinách patrí k dobrým mravom, aby muži mali dlhé nohavice. Majú mať aj zakryté ramená. To isté sa týka žien. V niektorých štátoch sa tieto zásady iba "odporúčajú" (Turecko, Jordánsko, Egypt), ale sú aj krajiny, ktoré ich majú podložené legislatívne.
Napríklad do Iránu nepustia žiadnu ženu bez šatky na hlave. Muži tam majú podľa zákona predpísané dlhé nohavice. Na dodržovanie týchto ustanovení v krajine dohliada mravnostná polícia a ich porušenie zo strany turistov môže priniesť nepríjemné komplikácie. Podobné, ešte prísnejšie obmedzenia platia aj v Saudskej Arábii, kde napríklad ženy nemôžu zasadnúť za volant auta.
Islam zakazuje Moslimom piť alkohol. Aj keď sa vo väčšine krajinách konzumácia alkoholických nápojov ticho toleruje, napríklad v spomínanom Iráne hrozí za tento priestupok až 80 rán palicou. Prípadných nelegálnych nápojov sa treba zbaviť už pred hranicou.
V juhovýchodnej Ázii sa za neslušné považuje mať vystreté nohy smerom k niektorému z obyvateľov. V budhistických chrámoch si treba dať obzvlášť veľký pozor, aby vaše nohy nesmerovali k soche Budhu. Napríklad v Laose vás po ignorancii upozornenia za tento prečin môžu vykázať zo svätyne. V Ázii sa nohy jednoducho považujú za niečo "nečisté".
Ako to už v ázijských krajinách býva, temer všetci obyvatelia si veľmi vážia prezidenta, ktorého podobizeň väčšinou visí na každom rohu. Treba sa preto vystríhať pred akýmikoľvek náznakmi jeho znevažovania a zneucťovania. Napríklad v Thajsku, pokiaľ vám padne bankovka na zem, treba dať pozor, aby ste sa ju nesnažili zachytiť nohou. Môžete pri tom totiž stúpiť na portrét kráľa.
Taktiež nakupovanie má na Východe iné pravidlá ako v Európe. Niečo ako pevne stanovené ceny tam zvyčajne neexistujú a dohadovanie sa pri kúpe aj základných surovín môže predstavovať strastiplný proces. Ľudia, ktorí do takýchto krajín cestujú prvýkrát, by mali vedieť, že pokiaľ nechcú zbytočne preplácať, mali by ceny zjednávať aspoň na polovicu. Treba zachovať pokoj a neustupovať. Miestni zjednávanie očakávajú.
V exotických krajinách existuje určitý nepísaný etický kódex pri fotografovaní. Miestni ľudia sú zvyčajne veľmi citliví aj na filmovanie kamerou. Pred použitím snímacej techniky je preto vhodné vypýtať si ich povolenie, obzvlášť na vidieku. V moslimských krajinách je fotenie žien vyslovene tabu. Napríklad v Jemene vás za fotografovanie žien môže čakať dokonca kameň adresovaný na vašu osobu.
Takýchto a množstvo ďalších, pre Európanov trochu nevšedných zvykov sa v exotickejších krajinách nachádza celý rad. Je preto vhodné, aby si turisti pred odchodom naštudovali špeciality danej krajiny.