Bratislava 25. mája (TASR) - Obvodný úrad (OÚ) v Bratislave zadáva celostranový inzerát do denníka, kde budú opisy, ceny, termíny a podmienky uchádzania sa o zhabaný majetok po šéfovi skrachovaných nebankových subjektov Vladimírovi Frunim.
Na Slovensku sú tri motorové člny so špeciálnymi prívesnými vozíkmi a osobné vozidlo značky Volvo a terénne vozidlo, v Chorvátsku ostali dve jachty. Terénne vozidlo si vyžiadal Krajský úrad životného prostredia v Bratislave. Po oprave ho využije na cesty po náročnom teréne.
Prednosta OÚ Otto Galis k termínom obhliadok lodí pre TASR uviedol, že tento problém bude úrad riešiť až v inzeráte. Lode sú uložené v sklade, kde sa musí zabezpečiť prístup. Základnou podmienkou bude zloženie sumy vo výške súdnoznaleckého posudku pre každú loď, o ktorú má kupec záujem. Bude vypísaný termín na obhliadku lodí v Bratislave a rovnako v Chorvátsku, ale za hranice bude musieť záujemca cestovať na vlastné náklady.
Informácie a fotografie lodí aj vozíkov sú na internetovej stránke OÚ na www.vs.sk. Postupne k nim pribudnú údaje o automobile Volvo. Všeobecná hodnota najväčšej lode Maxum je 4.053.309 Sk a menšej Bayliner Classic je 592.925 Sk, obe lode sú v Chorvátsku. Hodnota lodí uskladnených v Bratislave, ako je napríklad Regal Commodore, je 494.400 Sk, či Bayliner Capri - 226.852 Sk. Ceny lodí sú vrátane DPH.
Galis povedal, že pôvodne kvalitné lode sú v zlom stave a vyžadujú si značné investície. Nepoužívali sa od roku 2000, neboli udržiavané, vplývalo na ne počasie aj morské prostredie. "Každý zo znalcov hovorí, že cenu má relatívne už len škrupina lode. Všetko ostatné, čo sa týka zariadenia a motorov, je zhnité, plesnivé, motory môžu byť vnútorne poškodené," vysvetlil. Zdôraznil, že záujmom úradu je, aby bol majetok predaný čo najtransparentnejšie.
OÚ doteraz vynaložil vyše 800.000 Sk na celkovú manipuláciu s loďami, vypracovanie súdno-znaleckých posudkov, cenu inzerátu, pravidelné platby na uskladnenie lodí v maríne a v Bratislave.
Majetok po Frunim je v správe OÚ na základe poverenia Špeciálneho súdu SR. Na Slovensko ho dopravili minulý rok v dvoch transportoch, 30. novembra to boli dve vozidlá, motorový čln, dva počítače a tri telefóny, a koncom roka - 6. decembra - dva motorové člny. Pri krachu nebankových subjektov BEG Invest a Horizont Slovakia sa stratili úspory desaťtisícok ľudí. Od roku 1997 do 4. februára 2002 uzatvorili spoločnosti vyše 850.000 zmlúv, výška vkladov bola desiatky miliárd korún. Špeciálny súd SR odsúdil Fruniho na 11 rokov a šesť mesiacov v tretej nápravnovýchovnej skupine.