SME

Do práce v zahraničí treba aj niečo investovať

Bratislava 26. mája (TASR) - Záujemca o sezónnu prácu v zahraničí by si mal pred cestou podrobne prečítať pracovné podmienky a nemal by vycestovať bez ...

Bratislava 26. mája (TASR) - Záujemca o sezónnu prácu v zahraničí by si mal pred cestou podrobne prečítať pracovné podmienky a nemal by vycestovať bez dostatočnej finančnej zábezpeky. "V podmienkach práce sú uvedené všetky relevantné informácie, takže sa nemôže stať, že by záujemcu v zahraničí čakali nemilé prekvapenia," uviedla pre TASR pracovníčka agentúry Lotty Šarlota Elková.

Sprostredkovateľská agentúra Lotty ponúka sezónnu prácu na farmách v Anglicku, Nemecku a upratovacie práce v Grécku. Minimálna hodinová mzda v Anglicku sa pohybuje okolo 5,52 libry, pričom si z nej zamestnanci zväčša platia ubytovanie aj stravu. V Nemecku dostávajú 4,62 eura (143 SK). "V každej krajine je to trochu iné," myslí si Elková. Záujemca o prácu v zahraničí má možnosť prihlásiť sa aj tesne pred odchodom. "Navštívi prezentáciu farmy a na druhý deň môže odcestovať," dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa portálu www.euroinfo.gov.sk, ktorý prevádzkuje Kancelária podpredsedu vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny, si študenti musia uvedomiť, že do letnej brigády v zahraničí treba niečo investovať. "Kým napríklad pred cestou do USA treba mať vo vrecku okolo 50.000 korún (1277 eur), do Anglicka stačí vyraziť s tridsiatimi tisíckami (1520 eur)," informuje portál. Je vhodné vziať si so sebou dostatočné množstvo peňazí na výdavky do prvej výplaty. Portál tiež upozorňuje na storno poplatky. Problém môže nastať, ak záujemca o prácu nemôže vycestovať po tom, čo slovenská agentúra odoslala potrebné dokumenty svojmu zahraničnému partnerovi. V tomto prípade môžu prepadnúť všetky vložené peniaze alebo ich väčšia časť.

SkryťVypnúť reklamu

Študentka psychológie Ivana Štoffová strávila dva mesiace v roku 2006 v anglickej dedine Wistanstow neďaleko mestečka Shropshire. O ponuke práce sa dozvedela od kamarátky, ktorej prácu sprostredkovala agentúra rok predtým. "S kamarátkou Danou sme mali pracovať sčasti ako aupairky a starali sme sa aj o hospodárstvo a farmu," spomína Štoffová. Jeden deň sa venovali deťom, robili im program, výlety a zároveň sa starali o domácnosť. "Nasledujúci deň sme pracovali na farme, zbierali sme jahody, maliny, ríbezle a predávali sme ich v malom obchodíku, ktorý patril domácim. Pracovali sme aj s pokladňou a dokladali sme tovar," dodala študentka. Ovocie zbierali aj na objednávky pre obchody v blízkych mestečkách. Bolo potrebné ho nachystať deň dopredu alebo skoro ráno.

SkryťVypnúť reklamu

"Zarábali sme 100 libier týždenne a pracovali sme osem hodín denne," uviedla Štoffová. Jeden deň v týždni mali voľno a strava s ubytovaním boli zadarmo. Študentky vycestovali čiastočne kvôli zárobku, ale za devízu považovali aj zdokonalenie sa v jazyku. "Tiež sme chceli zmeniť prostredie a získať nové skúsenosti," dodala. Peniaze považovali za prilepšenie. Domov si doniesli približne 25.000 korún (638 eur), z ktorých si zaplatili septembrovú dovolenku.

Študenti v lete vykonávajú zväčša nekvalifikované práce, ako predavač v stánku s rýchlym občerstvením, chyžná v hoteli, umývač riadu alebo čašník v reštaurácii, práca v zábavnom parku, v letoviskách, zber ovocia na farmách. Presnú výšku zárobku ani konkrétnu pracovnú pozíciu agentúra nemusí zaručovať. "Väčšinou však majú študenti garantovanú aspoň minimálnu mzdu v jednotlivých krajinách a v skutočnosti môžu zarobiť aj viac," uvádza portál www.euroinfo.gov.sk. Do Austrálie treba mať pred cestou aspoň 200.000 Sk (5111 eur), do USA, Anglicka a Írska je vhodné mať na začiatok aspoň 50.000 Sk (1277 eur), do Francúzska a Škandinávie postačí 30.000 Sk (766 eur). Odporúčané vreckové pri vstupe do USA je približne 500 dolárov, do Veľkej Británie 400 libier na začiatok do prvej výplaty, do Írska aspoň 500 eur a do Austrálie aspoň 1000 austrálskych dolárov. V Anglicku sa podľa portálu dá zarobiť okolo 60.000 Sk (3040 eur) až 80.000 Sk (4054 eur) v prípade, že je strava a ubytovanie zadarmo, v Írsku a Fínsku od 40.000 Sk (2027 eur) do 70.000 Sk (3547 eur), vo Francúzsku okolo 30.000 Sk (1520 eur).

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré programy agentúr sú určené výlučne pre študentov vysokých škôl a zvyčajne mimo prvého a posledného ročníka. Sú organizované ako kultúrna výmena a dotované zahraničnými vládami. Je to napríklad program Work and Travel USA, niektoré typy pobytov vo Francúzsku a vo Veľkej Británii. Iná kategória pobytov je pre mladých ľudí do 26 či 30 rokov, ktorí nemusia študovať, môžu byť už pracujúci či absolventi.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 244
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 498
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 185
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 111
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 959
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 668
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 842
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 355
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Radosť hráčov Bayernu.

Rozhodujúci gól strelil Harry Kane.


Alexander Ovečkin sa raduje z gólu proti Caroline.

Útočník Washingtonu môže pokoriť rekord Wayna Gretzkého už v najbližšom zápase.


TASR
Radosť futbalistov Žiliny.

Pozrite si prehľad športových udalostí v sobotu, 5. apríla. Aký je program dňa?


SkryťZatvoriť reklamu