Bratislava 26. mája (TASR) - Zamestnanci regionálnych kancelárií Úradu splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity (ÚSVRK) vlani zaznamenali zvýšený počet detí a mládeže užívajúcich drogy a omamné látky. "V segregovaných lokalitách sa zvyšuje výskyt užívania omamných látok najmä u detí a mládeže," uvádza sa v Správe o činnosti Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity za rok 2007. V spolupráci s územnou samosprávou preto realizoval v krízových oblastiach ohrozených drogami programy s prevenčným charakterom.
Úrad sa tiež zameriaval na vyhľadávanie rizikových lokalít, kde je zaznamenaný zvýšený výskyt infekčných ochorení, ochorení dýchacích ciest v dôsledku zhoršených životných podmienok. Tento stav zapríčiňuje nedostatočná hygiena a chýbajúca zdravotná prevencia, zhoršené životné podmienky obyvateľov žijúcich v bytových domoch v dôsledku odpojenia základných médií (tepla, vody, plynu či elektriny), nedostupnosti zdrojov pitnej vody v segregovaných a odľahlých lokalitách. V spojení s permanentným ohrozením zdravia obyvateľov vyplývajúcim zo znečisteného bezprostredného životného prostredia tento stav spôsobuje kratšiu strednú dĺžku života a nárast onkologických ochorení.
Obyvatelia majú podľa zistení obmedzený prístup k zdravotnej starostlivosti a počet terénnych zdravotných asistentov. Dôsledkom tohto stavu je aj nízka účasť Rómov na preventívnych prehliadkach, v poradniach zdravia a na očkovaniach, ako aj nízka informovanosť o zdravotných rizikách.
ÚSVRK v spolupráci s Úradom regionálneho zdravotníctva spolupracoval pri realizácii programov komunitnej zdravotnej asistencie. Na základe návrhov bola vykonaná deratizácia a dezinsekcia v rizikových lokalitách. V krízových oblastiach ohrozených skorým materstvom maloletých a mladistvých dievčat realizoval poradenstvo na zamedzenie takýchto javov, resp. ich obmedzenie.
V rámci pilotného projektu PHARE - Zlepšenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre marginalizované rómske komunity sa realizuje program pre znevýhodnené komunity v košickom regióne prostredníctvom deviatich pracovníkov. Projekt prebieha v separovaných a segregovaných osadách - v obciach Kecerovce, Bidovce, Boliarov, Vtáčkovce a Rankovce, Michalovce, Strážske, Veľké Kapušany, Rožňava.