SME

Vlastníkom pozemkov v chránených územiach sa črtá odškodňovanie

Bratislava 26. mája (TASR) - Možnosti náhrady pre vlastníkov pozemkov v chránených územiach za obmedzenie obhospodarovania sa majú rozšíriť o ďalšie štyri ...

Bratislava 26. mája (TASR) - Možnosti náhrady pre vlastníkov pozemkov v chránených územiach za obmedzenie obhospodarovania sa majú rozšíriť o ďalšie štyri spôsoby. Vyplýva to z návrhu zákona o ochrane prírody z dielne Ministerstva životného prostredia SR, ktorý je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Podľa právnej normy by sa obmedzenie hospodárenia nemalo riešiť už iba náhradou za obmedzenie, ale aj nájmom pozemkov, zmluvnou ochranou, výkupom alebo výmenou pozemkov.

Ako sa uvádza v dôvodovej správe, doteraz sa vyplácali iba žiadosti o náhradu za obmedzenia na lesných pozemkoch a výlučne v piatom stupni ochrany. Súčasný spôsob vyplácania tiež sprevádzal zložitý proces uplatňovania náhrady a vlastníci nesúhlasili ani s tým, že sa čiastka za obmedzenie hospodárenia vyplácala raz za desať rokov. "Systém uhrádzania majetkovej ujmy v minulosti bol veľmi byrokratický a vlastníci sa nemohli dostať k peniazom," uviedol pre TASR Juraj Vanko, predseda Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska. Nakoľko vlastníci na návrhu spolupracovali s ministerstvom, s navrhnutým riešením súhlasia.

SkryťVypnúť reklamu

Komplikácie však podľa Vanka môžu nastať pri následnom stanovovaní konkrétnych výšok poplatkov, napríklad pri prenájme pozemkov. "Tam bude veľkým problémom dohodnúť sumy, ktoré budú prijateľné pre štát a akceptovateľné z hľadiska vlastníkov," zhrnul Vanko s dôvetkom, že tento problém sa návrhu zákona netýka. Podotkol, že poplatok by nemal zahŕňať iba hodnotu dreva na danom pozemku, ale aj hodnotu biotopov, ktoré sa na ňom nachádzajú. Ak vlastník poškodí na svojom území nejaký biotop, má štát metodiku, koľko zato vlastník zaplatí, objasnil s tým, že toto ocenenie biotopov by malo byť aj základom pri vypočítaní ujmy vlastníka.

Návrh riešenia problému vítajú aj ochranári. "Malo to byť už dávno, pretože najväčšie problémy v ochrane prírody, nesúhlas niektorých vlastníkov a užívateľov spôsobovalo to, že štát niečo reštriktívne zakazoval a bolo veľmi zložité získať zato adekvátnu ujmu," povedal pre TASR Tomáš Blaškovič zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko. Podľa nového zákona nebude môcť ministerstvo vyhlásiť nové chránené územia skôr, ako sa s vlastníkom dohodne na spôsobe náhrady ujmy. Na uzavretie dohody je lehota dva roky.

SkryťVypnúť reklamu

Pri vyhlasovaní území Natura 2000, ktorej súčasťou sú aj chránené vtáčie územia (CHVÚ), však môže podľa Blaškoviča nastať problém s dodržaním časových lehôt stanovených Európskou komisiou. Konštatoval, že tento problém vyriešil rezort iba pri vyhlasovaní území európskeho významu, kde bude možné skrátiť dvojročnú lehotu tak, aby sa dodržali termíny. CHVÚ mali byť vyhlásené už v roku 2004 a ministerstvo komisii deklarovalo, že ich do konca roka 2008 vyhlási, pokračoval. "Na jednej strane ministerstvo tvrdí, že CHVÚ vyhlási, ale na druhej strane navrhuje postup vyhlasovania, podľa ktorého bude môcť CHVÚ vyhlásiť až o dva roky. Sľub komisii tak ministerstvo môže splniť, len ak vyhlási CHVÚ pred schválením nového zákona," uzavrel Blaškovič.

SkryťVypnúť reklamu

Vlastníkom pozemkov na území Tatranského národného parku (TANAP) sa ako náhrada za obmedzovanie obhospodarovania vyplatila doteraz suma asi 70 miliónov Sk (22,5 milióna eur). Podľa štúdie spracovanej pre Úrad vlády SR by mal nájom pozemkov v najprísnejšej plánovanej A zóne TANAP-u predstavovať sumu 6,4 milióna Sk (206.000 eur) ročne. Cena za nájom pozemkov by mala postupne narásť až na cieľovú cenu, danú hodnotou 100-ročného porastu, na 8,5 milióna Sk (273.000 eur). Nájom za pozemky v plánovanej B zóne sa odhaduje na takmer štyri milióny Sk (128.000 eur) a pri hodnote 100-ročného porastu takmer sedem miliónov Sk (225.000 eur).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 488
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 130
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 966
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 525
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 034
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 938
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 552
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 537
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prísne pravidlá zavedú byrokraciu, vyššie riziko zrušenia organizácie, zneistia darcov.


a 1 ďalší
Premiér Robert Fico a splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19 Peter Kotlár.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


1
Minister zahraničných vecí Juraj Blanár so španielskym náprotivkom Josém Manuelom Albaresom

Slovensko by systém využívalo, kým nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.


TASR 8
Polícia na česko-slovenských hraniciach.

Nákladiaky môžu využiť iba päť hraničných prechodov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu