Bratislava 27. mája (ČTK) - Ministerstvo školstva opäť plánuje vydať učebnice pre jednotlivé predmety, hoci reforma vzdelávania ich mala zrušiť. Minimálne v tomto roku navyše nepôjde o nové diela, ale o prerobené verzie doposiaľ používaných kníh, informoval úrad ČTK. Je to ďalší krok, ktorý zabráni reálnej modernizácii výučby, pretože sa zachová súčasný stav, reagovali kritici ministra školstva Jána Mikolaja.
Od reformy školstva sa očakávalo, že žiaci sa budú vzdelávať v širších súvislostiach. Tradičné predmety mali nahradiť všeobecnejšie vzdelávacie oblasti, ktorým sa podľa časti odborníkov mali prispôsobiť aj nové učebnice.
"Naďalej budú samostatné učebnice na každý predmet," zhrnula hovorkyňa ministerstva Dana Španková. Odborníci podľa nej už knihy prerábajú, aby boli v súlade so štátnym vzdelávacím programom. Ten školám predpíše od septembra povinné učivo.
"Je to absolútny nezmysel," reagovala na plány ministerstva vo vydávaní učebníc odborníčka na školstvo z bratislavského Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Zuzana Humajová. Obsahovú reformu vzdelávania podľa nej nemožno spustiť bez moderných učebníc. Už skôr kritizovala, že v štátnom vzdelávacom programe tvorcovia počítali so spájaním predmetov do širších vzdelávacích oblastí, ale jednotlivé vyučovacie hodiny napokon znovu rozpísali na predmety.
Školy navyše podľa Humajovej budú mať aj naďalej obmedzené možnosti získať alternatívne učebnice podľa vlastných predstáv. Ministerstvo školstva totiž na ne odmietlo preniesť zodpovednosť pri nákupe kníh a naďalej im preplatí len tie, ktoré vyberie.
K alternatívnej učebnici tak bude mať pravdepodobne prístup len žiak, ktorému ju rodič kúpi, myslí si riaditeľka vydavateľstva Didaktis Veronika Adamčíková. Väčšie právomoci škôl pri kúpe učebníc by vraj viedli k rastu ich kvality. Po novom by uspela len kniha, ktorá by učiteľov oslovila, poznamenala. To by podľa nej zase motivovalo vydavateľstvá, aby napríklad ponúkli školám knihy pre vzdelávacie oblasti a nie predmety. Súčasný systém je taký komplikovaný, že Didaktis sa ani neprihlasuje do konkurzov, v ktorých ministerstvo vyberá nové tituly, dodala.
Na nákup a rozvoz učebníc by sa tento rok malo podľa ministerstva školstva použiť asi 247 miliónov korún. Je to asi o 19 miliónov korún viac než vlani. Zdroje sú však nedostatočné a požiadavky škôl dokážu naplniť asi len na 70 percent, odhadlo ministerstvo.
Tento rok malo vyjsť takmer 400 prepracovaných verzií starších učebníc. Takmer polovicu z nich by malo vydať Slovenské pedagogické nakladateľstvo Mladé letá. Ešte donedávna sa do vydávania kníh pre žiakov zapájalo vo väčšej miere aj vydavateľstvo Orbis Pictus Istropolitana, ale o väčšinu kontraktov s ministerstvom školstva podľa jeho riaditeľa Igora Vargu prišlo.
grm fil