Bratislava 27. mája (TASR) - Aj v súčasnosti sa nájde množstvo tých, ktorí sa snažia históriu zľahčovať, spochybňovať či popierať. Uviedol to na dnešnej konferencii Ženy v koncentračnom tábore Ravensbrück v Bratislave podpredseda vlády pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič. "Vláda SR presadzuje a bude presadzovať nulovú toleranciu voči akýmkoľvek pokusom spochybňovať fakticky zdokumentované nacistické zločiny a bude podporovať všetky kroky, vrátane právnych, ako to dosiahnuť," dodal.
Podľa vicepremiéra je zámerné falšovanie dejín "novodobými vykladačmi" nebezpečným javom, ktorý môže mať negatívny vplyv na vývoj spoločnosti. "Okrem právnych nástrojov je tiež dôležitá podpora vzdelávania a výchovy. Budeme presadzovať, aby sa v našich učebniciach učilo aj o týchto zverstvách," podčiarkol Čaplovič.
Medzi mladými Slovákmi sa rozširujú prejavy xenofóbie a rasovej neznášanlivosti, ktoré treba eliminovať. Uviedol to pre TASR predseda Združenia väzňov nacistických koncentračných táborov 18 krajín Európy Otto Wagner. Podľa neho sú tieto prejavy badateľné aj v okolitých štátoch, preto je dôležité pripomínať si zverstvá nacistického režimu. Ako dodal, mnohokrát sa stretáva s neznalosťou histórie nielen u študentov, ale dokonca aj u pedagógov. "Na stretnutiach s vysokoškolákmi sa mi dokonca stalo, že mladý vysokoškolský pedagóg nevedel, čo je holokaust," vysvetlil.
Podľa predsedu výboru NR SR pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien Lászlóa Nagya je povinnosťou predstaviteľov štátov, politikov a širokej verejnosti poukazovať na javy, ktoré pripomínajú hrôzostrašné udalosti druhej svetovej vojny a nacistických koncentračných táborov. Ako podčiarkol, je morálnou povinnosťou všetkých, aby protestovali proti návratu fašizmu. "Aký je zmysel pripomínať si hrôzu a utrpenie žien, ktoré zahynuli v táboroch? Zmyslom je memento. Upozornenie, že história sa nesmie opakovať," myslí si. Naznačil tiež, že aj v súčasnosti sa dvíha vlna "fašistoidných hnutí". "Na Slovensku je to Slovenská pospolitosť, v Maďarsku Maďarská garda, v Čechách organizácie demonštrujúce okolo židovského cintorína," dodal Nagy.
Predsedníčka Medzinárodného výboru Ravensbrück Annette Chalut zdôraznila, že združovanie žien, ktoré prežili koncentračný tábor, môže napomôcť udržaniu spomienok. "Aj v súčasnosti je potrebné bojovať proti xenofóbii a nacizmu ako takému," dodala Chalut. V ženskom koncentračnom tábore Ravensbrück, ktorý sa nachádzal 90 km od Berlína, zahynulo 95 tisíc žien. Stavba tábora sa začala v novembri 1938 na povel Heinricha Himmlera. Počas druhej svetovej vojny prešlo cez brány Ravensbrücku okolo 130.000 žien. Väzenkyne pochádzali z okupovaných území alebo z nemeckých satelitov.