Bratislava. 27. mája (TASR) - Exminister vnútra Ľudovít Hudek dnes čiastočne uspel v procese s vydavateľom denníka Sme - spoločnosťou Petit Press, od ktorého bývalý šéf rezortu vnútra požadoval v civilnom spore na ochranu osobnosti nemajetkovú ujmu.
Podľa dnešného verdiktu trojčlenného senátu Krajského súdu sa musí vydavateľstvo bývalému ministrovi ospravedlniť. Nemusí mu však zaplatiť nemajetkovú ujmu vo výške päť miliónov SK. Hudek sa vynesenia rozsudku dnes nezúčastnil, prítomný bol len jeho právny zástupca, ako aj advokát odporcu. Podstatou sporu bol článok z roku 2002 zverejnený v Sme pod titulkom Ústretový krok KDH.
Senát naposledy v tejto kauze pojednával 22. mája a proces odročil na dnes len za účelom vyhlásenia verdiktu. Predtým sa proces v tejto kauze pred senátom KS uskutočnil 28. februára. Pojednávanie vtedy po necelých dvoch hodinách trojčlenný senát odročil na neurčito, keď sudca navrhol predvolať autora inkriminovaného článku Róberta K. Na poslednom májovom procese sa zúčastnil tak bývalý minister, ako aj novinár a autor komentára Róbert K.
Žurnalista, ako uviedol minulý týždeň, na svojom článku trvá, aj keď by zmenil nejaké formulácie. Pri písaní článku vychádzal z podkladov Občianskej komisie vedenej ďalším bývalým ministrom vnútra Ladislavom Pittnerom, vychádzal zo správy bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Mitra, z vystúpenia Hudeka vo verejnoprávnej STV, zo záznamu telefonického rozhovoru exministra vnútra s exriaditeľom SIS Ivanom Lexom.
Z týchto spomínaných podkladov dospel k tomu, že Hudek zasahoval do vyšetrovania zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny a maril toto vyšetrovanie. "Nikdy som nenapísal, že by sa exminister podieľal na zavlečení a nikdy som ho z toho nevinil," povedal 22. mája pred súdom novinár.
Exminister a bývalý generálny prokurátor Hudek koncom februára predstúpil ako svedok, keď okrem iného zdôraznil, že "v súčasnosti a aj v minulosti pôsobil a pôsobí ako advokát, učil ústavné právo a vie si vyložiť pojmy, ktoré boli v článku vyložené".
V jednej vete článku, podľa jeho názoru, je exaktne vyjadrené, že sa podieľal na zavlečení syna exprezidenta Michala Kováča mladšieho do Rakúska a práve túto časť považuje za "zásah do osobných práv". Poškodený článkom sa cíti doteraz, keď utrpelo jeho postavenie v spoločnosti, znemožňuje mu účasť na politickom živote, ale aj účasť v rôznych verejnoprávnych inštitúciách. "Chcem očistiť svoje meno," zdôraznil vtedy Hudek. Okrem toho mu, podľa jeho názoru, článok a jeho dôsledky "znemožňujú plnohodnotnú účasť na podnikateľskom živote".
Hudek od spomínaného vydavateľstva vyhral pôvodne v máji 2004 pol milióna Sk (16.019 eur). Taký bol vtedy verdikt Okresného súdu Bratislava III, voči ktorému sa odporca odvolal. V tomto spore žaloval bývalý minister vydavateľstvo za komentár pod názvom Ústretový krok KDH, uverejnený v denníku Sme v marci 2002. Príslušný sudca Okresného súdu III konštatoval pri zdôvodnení verdiktu, že v predmetnom článku boli uverejnené nepravdivé údaje. V článku sa píše o trestných činoch, ktorých sa mal exminister dopustiť, avšak bližšie ich nekonkretizuje. Žiaden trestný čin sa však nestal, zdôraznil sudca s odvolaním sa na výsledky vyšetrovania orgánov činných v trestnom konaní.
Autor v článku obvinil Hudeka, že sa spolupodieľal na marení vyšetrovania únosu syna exprezidenta Michala Kováča ml., k čomu sa mal nepriamo priznať, keď vo verejnoprávnej STV potvrdil pravosť svojho telefonátu s vtedajším riaditeľom SIS Ivanom Lexom. Obaja sa vtedy zhovárali o spôsobe, ako odstaviť vyšetrovateľov únosu Kováča juniora.
Hudek bol ministrom v rokoch 1994 až 1996. V minulosti sa súdil aj s vydavateľstvom denníka Pravda - spoločnosťou Perex, keď mu priznal súd nemajetkovú ujmu.