Trenčín 27. mája (TASR) - Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka (TnUAD) čelí ďalšiemu škandálu. Po doteraz nevyjasnenom prípade s vyplácaním miezd zahraničným externým pedagógom, ktoré doteraz prešetruje úrad boja proti korupcii, sa vyskytol na jej akademickej pôde ďalší problém. Niekoľko desiatok študentov, ktorí v týchto dňoch absolvujú štátnice, boli do tretieho ročníka údajne prijatí bez toho, aby predtým študovali na vysokej škole. Prvé dva roky absolvovali iba súkromný inštitút vzdelávania. Napriek tomu im však vtedajšie vedenie umožnilo prejsť z prvého ročníka priamo do tretieho. Problém by sa mal týkať študentov Fakulty sociálno-ekonomických vzťahov (FSEV).
Súčasný rektor univerzity a vtedajší dekan FSEV Miroslav Mečár sa k prípadu nevyjadril. Ako informovala vedúca jeho kancelárie Jana Bodorová, ktorú podľa jej slov rektor poveril komunikovať s médiami, oficiálne stanovisko k celej veci je od rektora na Ministerstve školstva (MŠ) SR. "Pokiaľ to bude nutné, tak tlačová konferencia bude zvolaná až v júni, po štátniciach," povedala pre TASR Bodorová. Na to hovorkyňa MŠ SR Dana Španková zareagovala so slovami: "Neviem, o akom stanovisku pán rektor hovorí, ktoré nie je jeho. Lebo ak je to jeho stanovisko, tak rektor je štatutár verejnoprávnej a samosprávnej inštitúcie a preto sa obráťte na rektora."
Vtedajší prodekan FSEV a terajší štátny tajomník MŠ SR Jozef Habánik, ktorého denník Pravda označil za navrhovateľa expresnej formy štúdia, tvrdí, že s celou vecou nemá nič spoločné. "Nič som nenavrhol. Sú to informácie zavádzajúce a klamlivé. Myslím si, že ma účelovo niekto spája s nespojiteľným. Nemám k tomu viac čo povedať," vyjadril sa Habánik. "Obráťte sa na manažment trenčianskej univerzity," dodal.
Člen Akreditačnej komisie Pavol Vincúr potvrdil, že inštitút v ktorom mali študenti študovať dva roky, neeviduje nikto na Slovensku ako vysokú školu. "Podľa mňa je to v rozpore so zákonom. Nemôžete študovať na vysokej škole, keď ste neprišli na výberové konanie," uviedol Vincúr. Dodal, že problém nie je v prestupe medzi príbuznými študijnými odbormi. Problém je podľa neho v tom, že títo ľudia neboli študentmi vysokej školy. K tomu, či osobám, ktorých sa problém konkrétne týka, budú uznané vysokoškolské diplomy, sa vyjadriť nevedel. "To teraz rieši ministerstvo školstva."
Keďže rektor dnes poveril vrátnika, aby novinárov nepúšťal na pôdu univerzity, získať vyjadrenie zainteresovaných študentov bol problém. "My sme postupovali na základe určitých postupov, ktoré myslím boli v poriadku s legislatívou. My sa nemáme, čoho báť. Kompetentní sú tí, ktorí o tom rozhodovali," vyjadril sa k záležitosti študent, ktorého sa situácia týka, Roman Sečiansky. Dodal, že za štúdium, ktoré absolvoval v súkromnom inštitúte, platil školné formou dobrovoľného príspevku. Malo ísť o niekoľko tisíc korún. Ako uviedol Sečiansky, toto štúdium trvalo dva roky formou celoživotného vzdelávania. "Potom sme prestupovali ďalej a stali sme sa riadnymi študentmi vysokej školy na základe prestupových skúšok," tvrdí Sečiansky. "Myslím si, že by si to malo vyriešiť vedenie školy a malo by to ísť mimo nás," povedala študentka Beáta, ktorá prvé dva ročníky absolvovala v inštitúte vzdelávania v Prievidzi.
Ako uviedla Španková, výsledky celého prípadu budú známe v najbližších dňoch. "Závery kontroly sa ešte len prerokovávajú. Výsledky budú známe v najbližších dňoch."
Prípad sa stal v akademickom roku 2005/2006. Tento týždeň by mal byť väčšine týchto študentov vydaný vysokoškolský diplom s titulom inžinier.