Bratislava 27. mája (TASR) - Najvyššie finančné príspevky na zariadenia poskytujúce pomoc obetiam násilia vynakladá Žilinský samosprávny kraj. Na základe údajov Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR vlani Žilinský VÚC investoval do týchto zariadení 28,9 milióna Sk (927.555 eur).
Bratislavský VÚC v roku 2007 vynaložil 8,4 milióna Sk (269.740 eur) a Prešovský samosprávny kraj vyše šesť miliónov korún (192.672 eur). Najmenej financií v minulom roku vynaložil na zariadenia poskytujúce pomoc ženským obetiam násilia Banskobystrický VÚC vo výške 83.000 Sk (2665 eur).
Podľa riaditeľky zariadenia Pro Familia Humenné Evy Sopkovej je ženský dom viac než strecha nad hlavou. "Okrem bezpečného bývania poskytuje ženám a ich deťom široké spektrum pomoci a služieb," myslí si Sopková. Budova a priestory ženského domu musia zodpovedať špecifickým potrebám týchto žien a detí z hľadiska kapacity, infraštruktúry fungovania a miestností. Musí tiež poskytovať ženám a deťom maximálnu možnú ochranu a bezpečie.
V predchádzajúcich rokoch viaceré občianske združenia činné v oblasti pomoci týraným ženám získali na svoje aktivity financie. Ako spomenula riaditeľka odboru rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí rezortu práce Viera Hanuláková, peniaze čerpali z rôznych grantov a projektov zo štátnej, regionálnej alebo miestnej správy, z prostriedkov úradov práce, sociálnych vecí a rodiny či Fondu sociálneho rozvoja. "Porušenie práva na dôstojný život, integritu osobnosti, práva na ochranu pred neľudským a ponižujúcim správaním je podstatou každého násilia, teda aj násilia voči ženám, ktoré predstavuje významné porušovanie ľudských práv žien," podčiarkla.
Pretrvávanie rodovo podmieneného násilia viedlo medzinárodné organizácie (OSN, Európsku úniu a Radu Európy) k uznaniu problému násilia páchaného na ženách za problém celého ľudského spoločenstva, vyžadujúci zásahy na národnej i medzinárodnej úrovni. Preto vyzvali členské krajiny na realizáciu zmien v legislatíve a právnej praxi, na vytváranie špeciálnych pomocných zariadení a služieb pre obete násilia a zabezpečenie dostatočnej finančnej podpory ženských mimovládnych organizácií, ktoré ich zriaďujú a prevádzkujú zo štátnych a verejných zdrojov.
V súvislosti s problematikou násilia páchaného na ženách vláda SR prijala v roku 2004 Národnú stratégiu pre prevenciu a elimináciu násilia páchaného na ženách a v rodinách. V záujme efektívneho napĺňania Národnej stratégie v roku 2005 prijala Národný akčný plán na prevenciu a elimináciu násilia páchaného na ženách na roky 2005 - 2008. Programové vyhlásenie vlády z roku 2006 má za cieľ zamerať sa v rámci preventívnych programov na elimináciu domáceho násilia, na efektívnejšie zabezpečenie komplexného multidisciplinárneho prístupu a efektívnejšej pomoci obetiam násilia. V rokoch 2007 a 2008 vláda financovala národnú kampaň Zastavme domáce násilie na ženách, realizovanú v líniách a výzvach celoeurópskej kampane Rady Európy, zameranú na zvýšenie informovanosti verejnosti aj odborníkov.